| RuxiKasandra a întrebat:

Care este regula semnelor la adunare si scadere?

Răspuns Câştigător
| sagetator a răspuns:

Daca au acelasi semn {+cu+ si -cu-}, rezultatul va avea, de asemenea, acelasi semn. daca au semne diferite{+cu-}, rezultatul va avea semnul numarului mai mare.

7 răspunsuri:
| dexro a răspuns:

+cu+este+
+cu-este-
-cu-este+ (este regula semnelor la inmultire nu adumnare si scadere!)
Raspunsul la intrebarea ta de fapt este urmatorul:
-x +y= -z daca x>y
-x +y= +z daca x0 este +z, iar daca z

| Dash a răspuns:

+cu+ este+
+cu-este-
-cu-este-

| iuliaiuliaiulia a răspuns:

+cu+este+
+cu-este-
-cu-este+

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=v2B3tKIdyx4
Sunt sigura ca te va ajuta!
Succes!

| AlexandraPiti a răspuns:

Adunare=nu conteaza ce termen pui primul,fiecare termen se afla prin scadere.
scadere=intotdeauna cel mai mare numar se pune primul iar cel mic ultimul, deimpartitul se afla prin adunarea impartitorului cu restul, iar impartitorul se afla prin scaderea deimpartitului cu restul.
Succes sper ca ti-am fost de ajutor. Funda?

| ionut_8739 a răspuns:

Si la adunare si la scadere sunt 2 "reguli":daca au acelasi semn rezultatul pastreaza semnul numerelor iar daca au semne diferite rezultatul va avea semnul numarului mai maretongue