| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a întrebat:

Care ma ajuta si pe mine cum sa invat Past Simple si Past Perfect la engleza? Sa-mi spuna cum l-a invata si el si ce trebuie sa stii mai bine ca azi profesoara s-a enervat pe noi si nu a mai facut lectia si a zis ca s-o stim noi (si de nu am facut-o)ca ne asculta.Si cine imi spune cum sa le invat mai repede si ce au fiecare. Va dau funda la cel mai bun!

Răspuns Câştigător
| Angel_4453 a răspuns:

Si eu am o profesoara de englleza care face draci daca noi nu invatam. Eu sunt in clasa 8 deci Past simple se formeaza astfel:
Past Simple

Afirmativ:
I played tennis Eu am jucat tenis
You played tennis
He/she played tennis
We played tennis
You played tennis
They played tennis

Interogativ:
Did I play tennis?
Did you play tennis?
Did he/she play tennis?
Did we play tennis?
Did you play tennis?
Did they play tennis?

Negativ:
I did not (didn’t) play tennis.
You did not play tennis.
He/she did not play tennis.
You did not play tennis.
They did not play tennis.

Mod de formare

Afirmativ:
Subiect + Vb. II (terminatia "-ed" pentru verbele regulate) adica daca este play si trebuie sa pui propozitia la past simple pui playED ca terminatia e ED.

Si Past Perfect

Past Perfect

Afirmativ
I had painted
You had painted
She/he had painted
We had painted
You had painted
They had painted

Interogativ
Had I painted?
Had you painted?
Had she/he painted?
Had we painted?
Had you painted?
Had they painted?

Negativ
I had not painted
You had not painted
She/he had not painted
We had not painted
You had not painted
They had not painted

HAD (trecutul auxiliarului have) + a III-a forma (Past Participle) a verbului de conjugat

Se foloseste pentru:
- exprima o actiune sau un eveniment care a avut loc inaintea unui moment trecut
She’d always lived in Bucharest before she moved to Germany a few years ago.
Intotdeauna a locuit in Bucuresti inainte de â se muta in Germania acum cativa ani.

I’d just bought the tickets when I realised that my wallet wasn’t there.
Tocmai cumparasem biletele cand mi-am dat seama ca nu mai aveam portofelul.

- Exprima regretul fata de o actiune trecuta
I wish I hadn’t eaten so much
Regret ca am mancat asa de mult.
- Se foloseste in fraza conditionala de tipul 3
sper ca ai inteles ceva

4 răspunsuri:
| geany_9157 a răspuns:

Pai si eu la engleza sunt la aceeasi lectie si e foarte simplu. Prima data inveti regulilele lor si dupa si exercitii daca iti cer sa pui past simple sau past perfect. Intai vezi daca se specifica locul unde a avut actiunea. Daca se specifica in prop. pui past simple, daca nu se specifica locul pui past perfect. E foarte simplu numai ca trebuie sa il inveti logic. Sper sa iti fie de ajutor acest raspuns.

Alte răspunsuri
| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg explică:

N-ai de ce, o meritihappy

| Angel_4453 a răspuns:

Mersi pentru funda