| karma123 a întrebat:

Care sa fi fost șansele? Aseară pe la 22:30 a trecut pe lângă ușă(o aveam deschisa,doar plasa era pusă) o pasare care a făcut urat, a trecut rapid dar avea un sunet puternic, nu părea să fie cucuvea am văzut pe Youtube cum face ea, ce ar putea fi? E prima data de când mă știu să treacă astfel de păsări pe aici

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Era o cioară.

| sierra1 a răspuns:

"nu părea să fie cucuvea am văzut pe Youtube cum face ea, ce ar putea fi?"

atunci PRECIS e una din astea:

Boicuș, Aușel, Pițigoi pungar, Pițigoi pungaș.
Țiclean, Țiclete, Țiclete comun, Țoi, Țoi comun, Scorțar, Ciocârleț, Cățărătoare, Scorțar mare, Țâcloni.
Țiclean de stâncă
Fluturaș de stâncă, Fluturaș purpuriu, Cojoaică de munte, Gaiță de stâncă.
Cojoaică de pădure, Cojoaică comună, Cojoaică nordică, Cojoaică, Scorțărel, Scorțăraș, Scorțar mic.
Cojoaică cu degete scurte.
Brumăriță de pădure, Brumăriță mică, Vrabie de pădure.
Brumăriță de stâncă, Brumăriță alpină.
Presură cu cap sur
Presură sură, Presură mare, Presură.
Presură de munte, Presură perciunată, Presură mustăcioasă, Presură cu mustăți.
Presură bărboasă, Presură cu barbă.
Presură galbenă, Presură aurie, Presură de câmp.
Presură de grădină, Presură de vară, Ortolan.
Presură creștet alb
Presură cu cap negru, Presură căciulată.
Presură mică, Presură pitică.
Presură de pădure
Presură de stuf, Presură de trestie, Vrabie de trestie.
Presură cu piept galben
Presură striată ruginie
Iunco cu ochi negri
Presură de tundră
Pasărea omătului, Presură de iarnă, Presură de omăt, Pasărea omătului.
Parulă nordică
Cinteză, Cinghiță, Cintiță, Cintizoi, Cimpiță, Cinteț, Penchi, Pențiu.
Cinteză de iarnă, Cinghiță de iarnă, Cintiță de iarnă, Cintiniță, Cinciță, Sfinteță, Săghieș, Oiță, Penchi pestriț.
Florinte, Floranță, Verdoni, Verdet, Cârligel, Florințel, Păunior.
Sticlete, Domnișor, Logocel, Lugocel, Lugucel, Turculeț, Stiglete, Stigleț, Cuconiță, Scăier, Scaier, Scăiecior.
Cânepar, Cânepari, Pasărea cânepei, Cânepioară, Pietrușel, Pietrușel roșu, Cinepar, Cimpioară, Pietroșel cânepiu.
Inăriță cu cioc galben, Cânepar cu cioc galben.
Inăriță, Pasărea inului, Țintar
Inăriță de tundră, Inăriță polară.
Scatiu, Cis, Ciz, Scătiaș, Tintizoi, Cintizoi, Poala Sft. Măria.
Cănăraș
Forfecuță, Forfecuță comună, Forfecuță gălbuie, Pasărea lui Cristos, Pasăre cu cioc crucișat, Pasăre cu cioc încrucișat.
Forfecuță bălțată, Forfecuță bandată, Forfecuță cu bandă albă, Forfecuță alb bandată, Forfecuță roșietică, Forfecuță bifasciată.
Forfecar, Forfecuță cu cioc gros, Forfecuță roșie, Forfecuță mare

| johnnny123 a răspuns:

Deci care este intrebarea? Care sunt sansele ca o pasare sa treaca prin dreptul usii tale? As zice ca sansele sunt foarte aproape de 100%.

| badpanda a răspuns:

Care sunt sansele ca o pasare sa faca urat cand iti vede camera?
300%