| syrtybyca a întrebat:

Care sunt asemanarile si deosebirile dintre primul si al doilea razboi mondial?

21 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Cam aceleasi deosebiri imense intre a face o tema de scoala individual sau a rezolva-o pe internet.

| ionelaeli99 a răspuns (pentru Flav):

Mai flav nu ai zis bine poate stie raspunsul dar nu crede ca e bine mai mai bine deca nu ajuti omu nu il si incurca mare lucru ce daca iti pun eu o intrebare ce din istorie o sti sigur? a cerut o a doua parere dar nu prea are de la cine tongue nu te supara da asta e parerea mea

nony
| nony a răspuns:

Ti-a raspuns Flav.

Janina
| Janina a răspuns:

Iti dau cel mai important indiciu: cartea de istorie laughing

kratos
| kratos a răspuns:

Sunt foarte multe lucruri de spus.
Asemanari. S-au cucerit teritorii noi, au murit milioane de oameni.
Deosebiri. Al 2lea razboi mondial a pornit datorita atacului nemtilor asupra Poloniei.

| Victoria a răspuns:

O mare deosebire este ca primul razboi mondial a fost unul de uzura(de pozitie), iar al doilea a fost blitzkrieg(razboi fulger). Alta deosebire este ca in primul razboi mondial au existat cele doua aliante(Tripla Alianta=puterile centrale si Tripla Intelegere=Antanta), pe cand in al doilea nu. Etc.

| Shery a răspuns:

Cand o sa fiu eu profa, elevii mei nu o sa isi mai faca temele pe TPU... pentru ca o sa le explic atat de bine, incat nu o sa aiba nevoie :X

| alexdop21 a răspuns:

Diferente sunt multe, dar cele mai importante sunt asemanarile, amble razboaie au fost inutile, s-au pierdut o gramada de vieti omenesti, in al doilea razboi s-au contaminat doua orase mari, Hirosima si Nacasachi (nu stiu daca am scris corect, dar intelegi tu). Pe de alta parte cred ca s-a inteles faptul ca razboiul nu duce nicaieri, si mai bine se fac razboaiele astea micute (vezi Iraq, Golf, etc ). Oricum, nu cred ca mai dureaza mult, pana cand o sa inceapa si al treilea razboi mondial... din pacate

| Mony a răspuns:

Asemanare: Germania pierde ambele razboaie
Deosebire: Primul razboi a avut loc intre 1914-18 si al doilea intre 1939-45, sper ca te-am ajutat

| mihaa a răspuns:

In primul razboi saa folosit un tip de armament si poate mai mult sagetii si in al 2 lea tancurii si pistoale dehh k stiinta inainteaza dar concluzia este acceasi lupta pentru putere, pentru altii sa nu mai poata de bine si alti sa o duka foarte rau

| bogdan1004 a răspuns:

Iti raspund eu la intrebarebig grineosebiri nu prea sunt dar asemanari o gramada:

1.Asemanari:
-Lupta pentru putere
-Nevoia de a avea mai multe teritorii(suprafata tarii sa creasca)etc.
Cea mai importanta Lupta pentru suprematie

Deosebiri:
-Armamentul(in primul razboi mondial s-au folosit mitralierele, tancul(prea putin))(in al doilea razboi mondial:submarinul, aviatia, infanteria, tancul, si cea mai buna arma a lui Hitler Rachetele V1 si v2 citeste pe net despre ele)

P. S. tonguee tema asta daca as avea cu cine as desbate-o zile intregi

| ellai a răspuns:

Daca nu sti cauta pe google, sau si mai bine in cartea ta de la scoala.citeste despre fiecare in parte si apoi o sa stii singur asemanarile si deosebirile dintre ele.

| stealthb a răspuns:

Sunt doua episoade atat de importante din istorie incat e rusinos sa intrebi pe TPU asa ceva. E chiar elementar sa cunosti cate ceva despre cele doua razboaie mondiale. PS: Nu crede pe bune tot ce scrie in cartea de istorie, citeste si din surse alternative (Wikipedia de exemplu) pentru ca Primul Razboi Mondial nu s-a declansat DEOARECE printul mostenitor al Imperiului Austro-Ungar a fost asasinat si nici Al Doilea Razboi Mondial nu s-a declansat DEOARECE Germania a invadat Polonia. Daca iti place vei citi, daca nu, citeste macar cat sa stii sa-ti faci tema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asemanare: Germania.
Deosebire: Hitler.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
S-a dat "delete" pe cărțile de istorie?
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mihaa, trageau aia cu sageti in disperare, in Primul Razboi Mondial. Vezi ca ai uitat sa pomenesti sulitele.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai asemanari. politica. curva cu multe fete si au murit oameni nevinovati.carora nu le placeau sa ucida niste oameni ca si ei si cu care nu aveau nimic de impartit. daca as sta eu de vorba cu vecinul meu tigan, sau ungur sau ce-o fi iti spun ca m-as intelege de minune cu el.nu e valabil si pentru cei ce au stapan pe diavolul, banii si fabricantii de arme care trebuie sa vanda marfa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai asemanarile si deosebirile sun multe dar cele mai inportante sunt vietile pierdute pe campul de lupta unde au murit foarte multi oameni nevinovati si asemanarile sunt:au avut aceleasi cauze si aceleasi "actori" deosebiri primul razboi mondial sa desfasurat pe 3 frontiere pe cand cel de al doilea razboi mondial sa desfasurat pana la 6 ianuarie pe un singur front germania impotriva U.R.S.S

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Morti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul razboi mondial a fost inaintea celui de-al doilea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate da mai term naibii voua var convenii sa intrebati ceva si toti sa rasp da cauta si tu in carti pe google etc. Poate nu are timp sa citeasca parca voi citit mereu...