| Ralux a întrebat:

Care sunt regulile folosite in despartirea in silabe?

Răspuns Câştigător
| AnoniMMinonA1489 a răspuns:

I- O consoana intre doua vocale trece in silaba urmatoare
ex. a-pa
v cv

II- Doua consoane intre doua vocale trec in silabe diferite
ex. car-te
vc cv

Exceptie
Daca prima consoana este b, c, d, f, g, h, p, t, v, iar a duoa consoana este l, r se face inaintea grupului de consoane
ex, ca-blu

III- Trei sau mai multe consoane aflate intre doua vocale se despart dupe prima consoana.
ex. sub-stan-tiv
c cc

Exceptie
Grupurile lpt, mpt, nct, ncț, ndv, ncș, rct, rtf, stm se despart dupa a doua consoana.
ex. sculp-tor

8 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Teoria e complicata.In practica pune palma stanga sub barbie, cu degetul mare spre,, marul lui Adam,, si rosteste cuvantul. Dupa fiecare litera la care barbia ajunge sa atinga palma, pui liniuta despartitoare.Incearca.Pa.

| BellaKiოNana a răspuns:

REGULILE DESPĂRŢIRII CUVINTELOR ÎN SILABE
1. O CONSOANĂ ÎNTRE DOUĂ VOCALE trece în silaba următoare;
ma-să; pă-du-re; u-ti-li-za-re; Această regulă se aplică şi în următoarele situaţii:

a) dacă înaintea consoanei sau după ea se află un diftong sau un triftong, la despărţirea în silabe consoana trece în silaba următoare:
pâi-ne; stro-pea-lă; cre-ioa-ne;

b) litera x este considerată ca o singură consoană şi trece în silaba următoare atunci când se află între două vocale:
a-xă; e-xa-men; e-xer-ci-ţiu;

c) atunci când între cele două vocale se află literele ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi, care redau o singură consoană, acestea trec în silaba următoare:
ve-che; în-ger; ve-he; un-gher;

2. DOUĂ CONSOANE ÎNTRE DOUĂ VOCALE
la despărţirea în silabe se despart şi ele, prima consoană trece în silaba dinainte, iar a doua consoană la silaba următoare: ar-tă; ac-tiv; tic-sit; mun-te; un-ghi-e;

Excepţie:
Dacă în grupul de două consoane, a doua este l sau r, iar prima este b, c, d, f, g, h, p, t, v, despărţirea în silabe se face înaintea întregului grup, adică cele două consoane fac parte din aceeaşi silabă:
o-braz: o-blu: co-dru: a-flu-ent; a-fri-can:
a-gra-fa; pe-hli-van: su-ple-ţe: pa-tru:
co-vrig: e-vla-vi-e:

3. TREI SAU MAI MULTE CONSOANE ÎNTRE DOUĂ VOCALE, la despărţirea în silabe prima consoană se duce la silaba dinainte, iar celelalte două trec la silaba următoare.
as-tru; mon-stru; con-struc-tor;
Excepţie:
In cazul grupurilor de consoane lpt, mpt, nct, ncţ, ncş, ndv, rct, rtf, stm, despărţirea se face după a doua consoană din grup:
sculp-tu-ră; somp-tu-os; linc-şii; punc-taj; func-ţi-e; arc-tic; jert-fa; ast-ma-tic; sand-viş;

4. DOUĂ VOCALE ÎN HIAT se despart între ele, făcând parte din silabe diferite:
a-er; a-le-e; po-e-zi-e;

Atenţie!
■când o vocală este urmată de un diftong sau de un triftong despărţirea se face înaintea diftongului sau a triftongului:
plo-uă; le-oai-că;
dif. trif.
fra-ier; su-iau; du-ios;
dif. trif. dif.
poa-ie; stea-ua;
dif. dif. dif. dif.

| BCoMichael a răspuns:

1 Consoana aflata intre vocale formeaza silaba cu vocala urmatoare: ca-sa, ma-re, scoa-la.
2Grupul de doua consoane asezat intre vocale se desparte trecandu-se prima consoana la silaba dinainte, iar cealalta, la silaba urmatoare: car-te, as-tazi
Funda?

| iYuuki a răspuns:

Hei,
Uite aici regulile cu exemple Http://www.limba-romana.net/......silabe/72/

| CrazyKitten a răspuns:

Pai:
Despartirea in silabe:

O CONSOANA intre doua vocale la despartirea in silabe trece la silaba urmatoare.
EXCEPTII:
Daca inaintea consoanei sau dupa ea se afla un diftong sau un triftong, la despartirea in silabe, consoana trece in silaba urmatoare.

DOUA CONSOANE intre doua vocale la despartirea in silabe, trec prima consoana la silaba de dinainte si a doua la silaba urmatoare.
EXCEPTII:
Daca in grupul de doua consoane, a doua este L sau R si prima este b, c, d, f, g, h, p, t, v, despartirea in silabe se face inaintea intregului grup.

TREI SAU MAI MULTE CONSOANE intre doua vocale, la despartirea in silabe trec prima la silaba de dinainte si celelalte in silaba urmatoare
EXCEPTII:
In cazul grupurilor de consoane "lpt","mpt","ncs","nct","nct","rct","rtf", "stm","ndv", despartirea se face dupa a doua consoana din grup

Cand DOUA VOCALE sunt alaturate, despartirea in silabe se face intre ele.

Cam atat. Sper ca te-am ajutathappy

Alte răspunsuri