| Anonimu173 a întrebat:

Care sunt studiile necesare pentru a te inrola în legiunea straina?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O intrebare mai mult retorica, ai vrea sa devii un criminal -mercenar pentru cateva mii de euro? cand poti face ceva placut pe bani un pic mai putini dar care sa nu implice luarea vietii cuiva nici punerea ta in pericol, numai vorbim de conditiile de pe teren
Aici nu este ca in armata romana unde ofiterii >generali de ex. merg in razboaie in lupta altora dar stau in bunker! Se intorc dupa 6 luni de "pregatire" cu o multime de bani fara sa fi trecut un glont pe langa ei
In legiunea straina esti doar pe teren...

| MistarGoGu a răspuns (pentru Simpatic):

Scuze dar Cred ca tu confunzi un pic termenii! Legiunea Străină FACE parte din armata franceza *( trupe de elită sa zicem )!
Un MERCENAR este o persoana cu pregătire militara dobândită în cine stie ce condiții *( fara grad / functie ) in armata unui stat recunoscut oficial! El isi VINDE timpul si experienta lui militara pentru BANI! NU depune jurământ de credința fata de un stat sau o armata! Nu poti asocia termenul de MERCENAR cu Legiunea Străină!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Simpatic):

Eventual POTI numi mercenar unul ca Horatiu Porta FOST Legionar actualmente consultant militar si patron de firma de securitate cu operațiuni prin Africa! Dar omul si-a încheiat socotelile cu Legiunea! Este " liber profesionist "!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Salut ai dreptate partial din punctul meu de vedere.
sa stii ca eu de obicei vorbesc mai mult sarcastic sau folosind metafore chiar si cand ma refer la persoane!
uite de ce am zis 'mecenar' cand m-am referit la cei din legiunea straina! un amic de-al meu din Cluj a avut fratele ani de zile "plecat" in Legiunea Straina, fratele lui fiind roman, nu francez! si mai sunt acolo la ei in "armata" si alte natii, fiecare cu scopul lui si subordonat ierarhic cuiva
dar scopul lor pentru care au mers acolo si misiunile lor ...sunt tot din segmnetul mercenarilor

si da inteleg ca exista diferenta intre 'Legiunea straina' si ce face acest om periculos Horațiu Potra care activeaza in structuri de tip 'Wagner'

uite o chestie interesanta de pe net " Supranumit și „locotenentul Henry", Potra este directorul general al grupului de mercenari români Asociația RALF (acronim pentru Români care au Activat în Legiunea Franceză), cu sediul la Sibiu."

| Wr3nch a răspuns:

Nu sunt. Ar fi dragut sa stii franceza sau engleza dar nici aia nu e obligatoriu.

https://www.legion-recrute.com/en/administrative-conditions

| Anonimu173 explică (pentru Wr3nch):

Franceza știu puțin și engleza știu puțin mai mult, dar mai vreau sa știu dacă contează sa ai kg la perfecție adică în funcție de inaltime sau cât de pretențioase sunt cerințele în înălțimea ta, de exemplu eu am 1.75 și sunt puțin mai slab dar am o musculatura bună, contează?

| Dragobeta a răspuns (pentru Anonimu173):

" dacă contează sa ai kg la perfecție"
Tu crezi ca in Legiune vei fi fotomodel? Acolo trebuie sa rezisti la razboi adevarat, la efort, la foame, intepaturi de insecte veninoase, muscaturi de serpi, la frig/canicula si altele, depinde unde esti dus.
Si mai citeste inca o data ce spune @Simpatic.

| CristinaCrin a răspuns:

Nu ai nevoie de studii. trebuie doar sa treci de testele lor.