| AvalohAlyn a întrebat:

Care sunt toti pasii pentru a deveni profesor? De exemplu de istorie sau geografie.Si cum si din ce este examenul de titularizare?

Răspuns Câştigător
| Bianca1001Bia a răspuns:

Dupa ce termini facultatea si matersul in primul rand trebuie sa mergi la inspectoratul scolar din jud/ sect unde vrei sa predai. vezi ce posturi sunt libere. se poate ca la specialitati sa nu fie posturi vacante ramase din anii anteriori.

iar din cunostintele mele, examenul de titularizare se da ca si pana acum. cere si bibliografia cand mergi. examenul consta in proba practica si scrisa sustinute la scoale centru de titularizare. nu se mai sustin la inspectoratul scolar, ci pe centre, iar subiectele sunt nationale. in cazul in care nu se inscrie nimeni / sau nu se obtine nota de titularizare, se organizeaza o noua sesiune in care subiectele sunt la nivel local. se poate sa mai fi suferit modificari aceasta procedura.

succes

"niciodata nu e prea tarziu"

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a deveni profesor trebuie sa urmezi o facultate de profil.