| nightwish12356798 a întrebat:

Care sunt verbele imprsonale, exista o lista sau ceva? cum imi dau seama? va rog explicati-mi ca sa inteleg si eu, sunt mai greu de cap, dau funda! am un ex in care imi cere sa construiesc o fraza cu o propozitie subiectiva avand ca termen regent o expresie verbala impersonala

2 răspunsuri:
| Husicel a răspuns:

Poate te ajută ce scrie aici: http://ro.scribd.com/doc/48109645/Verbul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verbele impersonale sunt cele care nu au persoana, iar imediat dupa aceste verbe apar subiectivele.
ex : ploua, ninge, trebuie, tuna, fulgera
el ploua-nu exista
eu ning-nu exista