| CorinaaM a întrebat:

Hey puteti sa ma ajutati cu o chestie la romana: ati putea sa imi dati un exemplu de fraza in care sa existe si o propozitie subiectiva avand ca regent verbul "a inota"? Merciii ^.^

Răspuns Câştigător
| Gogosica99 a răspuns:

Daca te-ai fi antrenat mai mult si te-ai fi straduit mau mult, ai fi inotat mai bine

p.s : ultima propozitie este subiectiva si are ca regenta verbul "a inota"

| raluk27 a răspuns (pentru Gogosica99):

Doamne ce prostie! Sunt 3 propozitii, din care primele 2 sunt conditionale si ultima principala. In exemplul tau nu e nicio Sb.
Este usor/ sa inoti. 1Pp 2 SB
Cand esti in apa/ trebuie/ sa inoti. 1Ct 2.Pp 3Sb

2 răspunsuri:
| lucian1231 a răspuns:

Dac vrei sa fie subiect una din astea ar fi : Inotatul este foarte simplu. Daca na esti sigura pune intrebearea