| doroteea a întrebat:

Cât de greu este de învăţat rusa şi ce se poate face după terminarea unui profil universitar de limbă rusă? Aveţi vreo experienţă legată de Facultatea de Limbi Străine sau profesarea în acest domeniu? Mulţumesc!

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Poti deveni profesor de limba rusa, cu riscul de a nu avea loc de munca, dar poti deveni si traducator de limba rusa, ceea ce se cauta mult.

| doroteea explică (pentru neutrino):

Ai putea fi, te rog, mai explicit în legătură cu traducerea? Cred că la cărţi nu sunt mari şanse pentru că traducerea este recomandată doar din limba ţintă în limba nativă. Altceva ar fi... ziare, diferite articole, declaraţii? De asemenea, în ce regiuni ale ţării este mai mult căutată? În unele regiuni, ca în Tulcea, există deja comunităţi de lipoveni care cu siguranţă au întâietate şi de asemenea, unii moldoveni care mai vin în România. happy

| neutrino a răspuns (pentru doroteea):

Traduceri legalizate, nu traduceri pe marginea santului.

Răspuns utilizator avertizat