| Chipixz a întrebat:

Cate stomace are o vaca?

Răspuns Câştigător
| Deniisze a răspuns:

Stomacul vacii are 4 compartimente: burduf, ciur, foios și cheag. Această alcătuire este adaptată la o hrană vegetală păscută și înghițită repede. Burduful, voluminos, are o capacitate de circa 20 de litri; în el se depozitează iarba. Ciurul și foiosul au pereții încrețiți, iar în cheag se produce sucul digestiv.

Când paște, vaca apucă iarba cu buzele, o strânge cu limba într-un mănunchi și o retează cu incisivii, care se sprijină pe lama cornoasă. Iarba se adună în burduf. Când acesta se umple, vaca își găsește un loc de odihnă și începe să rumege; ea este un erbivor rumegător. Iarba trece din burduf în ciur și de aici în gură, unde este bine mestecată și rumegată, prin mișcările mandibulei la stânga și la dreapta. Iarba mestecată și îmbibată cu salivă trece de data aceasta în foios și de aici în cheag, unde se continuă digestia, care se termină în intestinul subțire.

15 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

O vaca are un singur stomac, dar acel stomac are 4 compartimente.

| yyyyy a răspuns:

Unul si nu se zice stomace ca e la masculin

| fluturas a răspuns:

Patru

| florina_8116 a răspuns:

Are un stomaclaughing

| bogdan_7896 a răspuns:

Unul si bun

| Vulvatron a răspuns:

6 cai

| nom a răspuns:

Unul,dar e tetracameral

| Cosmin a răspuns:

3 in fata, 2 in spate si o turbina!

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Are 4 compartimente, bine definite!
-burduf
-ciur
-foios
-cheag

| CodRiNitu a răspuns:

Stomacul vacii are 4 compartimente: burduf, ciur, foios și cheag

Funda? :* Mersi

| ShaLuN a răspuns:

Are un stomac care este alcatuita din Ierbar apoi Ciur, Foios si cheag
.

| crynna_5193 a răspuns:

4 camere credbig grin

| andrei444 a răspuns:

Unul stiu eu

| andrei97_5305 a răspuns:

Poi eu stiu ca are 4

| Modruj_Leonard_1994 a răspuns:

Se spune vac prostule ban!