| MirunaRaluca4 a întrebat:

Cate tipuri de insule exista? eu am gasit ca sunt insule artificiale,vulcanice, plutitoare.dar nu sunt toate. ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Cred ca mai lipsesc cele tectonice si cele facute din corali ( am uitat denumirea). In plus in insulele plutitoare nici macar nu sunt insule, sunt un fel de ingramadiri de stuf cu radacini care plutesc pe apele curgatoare. Daca raspunsul meu nu te multumeste, cauta pe google, o sa gasesti mult mai multe.

| Minimalistul a răspuns:

După modul de formare insulele se clasifică în două categorii: insule vulcanice şi insule coraligene. Insulele vulcanice sunt insule formate prin marile erupţii ale unor vulcani subacvatici. Lava ţâşnită din vulcan se întăreşte, crescând astfel înălţimea vulcanului, care va ieşi la suprafaţă, formând o insulă. Insulele coraligene, denumite şi atoli sunt formate prin depunerea resturilor provenite de la recifele de corali.
Sursa: http://scientia.ro/......ri-10.html