| AvalohAlyn a întrebat:

Ce ati vrea sa se schimbe in invatamantul romanesc?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Să se desființeze liceele așa -zise tehnice. Care nu scot nici muncitori și nici intelectuali.
Să se reînființeze școlile profesionale.
Liceele să fie numai teoretice.
Absolvenții școlilor profesionale ( deci deveniți muncitori), dacă vor să facă liceul, să se reînființeze pentru ei liceele cu cursuri serale.
Admiterea în licee și în facultăți să se facă pe bază de examene de admitere.
Ministerul Educației să facă o severă investigație a necesarului de cadre cu studii superioare ( e o veritabilă inflație de absolvenți de Instituții de învățămînt superior) pentru a nu ajunge să fie atîția absolvenți ( care au cheltuit timp și bani) care nu au locuri de muncă pe măsura diplomei lor.
Exigența acordării diplomelor de studii superioare să fie spre maximum.
Să dea examene serioase iar proiectele de diplomă să fie cu adevărat făcute de absolvenți iar nu cumpărate.
Nu ajută nimănui acest lucru.
Prea multe doctorate.
La ce ajută acest lucru? Să fii doctor în materie dar de fapt să devii un veritabil semidoct.
Societatea capitalistă nu are nevoie de diplome fără valoare ci de specialiști adevărați.
Mai sunt probleme dar subiectul e prea vast în ansamblul său pentru a putea fi discutat în 25-30 de rînduri.
Partea cea mai proastă este că pe guvernanții României de azi îi doare în „bască" și în „trișcă " de acest lucru.
O facem doar noi, oamenii simpli, care ne lovim de acest lucru, care simțim cu adevărat că se impune o schimbare radicală.

4 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Particularizarea disciplinelor in functie de capacitatile individuale inca din perioada liceului.

| Ravenborn a răspuns:

Tot. laughing

| Termopile a răspuns:

Multe

| Hemera a răspuns:

Sa ne putem alege noi catava materii pe care vrem sa le facem in liceu.
Asta sa nu zic ca ar trebui schimbat tot laughing