| AvalohAlyn a întrebat:

Daca ai fi ministrul Educatiei, ce ai schimba in invatamantul romanesc? Cum ai vrea tu sa arate invatamantul romanesc?

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Grea responsabilitate sa fii un astfel de ministru.
1. As inlocui unele displine de invatamant sau le-as comasa pe unele astfel incat sa fie mai putine ore;
2.As introduce discipline de invatamant care sa-i ajute de elevi sa se cunoasca mai bine, sa stie cum sa se poarte cu ceilalti;
3. As da posibilitatea elevilor sa aleaga discipline care sa le asigure dezvoltarea personala, dar si dezvoltarea unor aptitudini;
4.As dota scolile corespunzator si as interzice cumpararea unor lucruri pentru clase in mod frtat de catre parinti;
5. As implica parintii in proiecte educationale si le-as oferi posibilitatea sa se implice in activitatea elevilor;

2 răspunsuri:
| OaiaNinjalău a răspuns:

1. As scoate capitolele care nu ne ajuta la nimic.
2. As face tot posibilul sa avem si ore practice, nu numai teoretice.
3. Nu as adauga atatea carti sa le care elevii in spate ( unele nici nu sunt folosite la ore )
4. As investii mai multi bani in scoli ca sa nu trebuiasca sa mai dee parintii elevilor pentru fondul clasei/scolii atatia zeci de lei.
5. Ar fi mai importante scolile pentru mine decat mall-urile sau parcarile!

| Caracter3 a răspuns:

In primul rand, 3 zile de scoala pe saptamana!
2. teme mai usoare
3.profesori mai buni
4.maxim 3 ore de scoala pe zi
5.sa putem chiuli de la ore
Regulile astea le-as pune eu