| Simple Girl:X a întrebat:

Ce carti trebuiesc citite in clasa a 9-a si a 10-a? Vreau raspunsuri urgenthappy. App sunt la profil uman, stiinte socialehappy

Răspuns Câştigător
| dony a răspuns:

Mara-ioan slavici
Ion-liviu rebreanu
enigma otiliei-george calinescu
maitrey-mircea eliade
hanu ancutei-mihail sadoveanu
amintiri din copilarie-ion creanga
o noapte furtunoasa-caragiale
o scrisoare pierduta-caragiale
poveastea lui harap-alb-ion creanga
morometii-liviu rebreanu
moara cu noroc-ioan slavici
ciocoii vechi si noi -ioan slavici
suflete tari-camil petrescu

cam asta am facut eu in a 9-a si a10-a

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Romanele de dragoste, despre familie si despre copilarie plus ceva fantastic.Asta am facut noi.Romanul adolescentului miop, Maitreyi, Cartea Nuntii, Amintiri din copilarie, Mara, Ultima noapte de dragoste Intaia noapte de razboi, La tiganci, Morometii, Ciresarii, Romeo si Julieta, Lostrita, Caprioara din vis, Enigma Otiliei.etc.

| FashionDiva a răspuns:

De obicei citesti ce iti place sau ce ti se ofera de catre profesor... nu exista o lista cu "asta citesti in clasa a 9-a, asta in a 10-a" etc

| ionnik a răspuns:

A9a Mara-ioan slavici
O noapte furtunoasa-I l caragiale(nu-i roman dar trebuie)
in fine in a9a se studiaza pe teme. tema iubirii, joc si joaca, maturitatea si senectutea...deci in fiecare manual sau fiecare profesor poate sa-ti dea altceva...la tema iubirea poti studia poezii sau nuvele de exemplu.

si a 10a nu stiu ca eu sunt a9a big grin

Alte răspunsuri
| dony a răspuns:

Si sa nu uit
ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi-camil petrescu

http://SPAM.blogspot.com/

| tcandrei a răspuns:

Poi. pentru clasa a 9 iti trebuie morometi, ciocoii vechi si noi, frati jderi.cam atatea tin minte