| AvalohAlyn a întrebat:

Ce castiga un liceu pe un elev sau pe numarul de elevi? Are de castigat per elev? Si la fel e si pentru o scoala postliceala si facultate? Castiga bani per elevi?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Primesc o suma de 3.740 lei pe cap de elev. Acea suma se cheltuieste, insa si nu se castiga nimic. Poate doar daca o foloseste in mod inteligent isi poate renova si dota cladirea.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce sa castige? Liceul ca si scoala anterioara sunt institutii bugetate de la stat. Ele nu castiga nimic ci doar consuma banii statului.

| AvalohAlyn explică (pentru Salontanul):

Credeam ca primesc bani per elev pentru ca toate liceele si facultatile se "bat" sa aiba cat mai multi elevi, vezi admiterea la liceu, la facultatile de stat, la postliceale de stat..etc

| Salontanul a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Da. Primesc o suma de 3.740 lei pe cap de elev. Acea suma se cheltuieste, insa si nu se castiga nimic. Poate doar daca o foloseste in mod inteligent isi poate renova si dota cladirea.

| AC4S4 a răspuns:

Facultatile "se bat" pentru elevi pentru ca admiterile alea costa, la fel si cei care intra la taxa, platesc.
Liceele nu primesc bani. Inainte se strangea fondul scolii, dar mai nou nu se strange.