| laurentiu9712 a întrebat:

Care este difenta intre o scoala postliceala si o facultate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu de spus acum, avand in vedere ca este o inflatie de absolventi de facultate, cam in toate domeniile.
Totusi cred ca IT, economie sau inginerie ar fi mai bune, depinde si de preferintele si calitatile tale.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este deosebire de nivel de studii. Scoala postliceala este o scoala preuniversitara iar facultatea este o scoala universitara.

| laurentiu9712 explică (pentru Ioandelasal):

Ce facultati crezi ca ar merge in Romania? adica as vrea sa fac una dar sa n-o fac degeaba...

| Ioandelasal a răspuns (pentru laurentiu9712):

Este greu de spus acum, avand in vedere ca este o inflatie de absolventi de facultate, cam in toate domeniile.
Totusi cred ca IT, economie sau inginerie ar fi mai bune, depinde si de preferintele si calitatile tale.

| laurentiu9712 explică:

Daca am bacul si nu fac facultate isneamna ca am luat bacul degeaba?

| IvoryBird a răspuns:

+ ca la unele postliceale se intra fara bac. La mine in oras e una la care nu e necesar bacul nici la absolvire, iar la alta trebuie luat pe parcursul anilor de studiu.