| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca va pica la Subiectul I, B la examen la romana?
[ clasa a8a] :-s.

11 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Ceva îmi spune că va pica fabula, însă niciodată nu poţi şti sigur. Se poate da absolut orice, de la genul liric sau epic până la basm sau nuvelă.
Succes!

| iuli a răspuns:

Eu cred ca o sa avem o opera in versuri si la subiectul I, B ne va da sa demonstram ca-i opera lirica sau fabula sau balada.

Cei care au dat sesiunea speciala(olimpicii care au ajuns la nationala) au avut sa demonstreze ca opera primita e pastel.
Daca vrei sa vezi subiectele primite de ei, intra aici: http://scoala20pitesti.net/component/content/article/1/32.html

Mult succes la examen!

| Deyaa2 a răspuns:

Balada nici nu mai e in programa.happy
si nuvela? nu prea cred ca ne da asa ceva. Eu zic ca ne da o poezie, text liric, si sa ne exprimam opinia despre mesajul ei.
Sau poate fi o fabula...insa cerinta aceiasi, exprimarea opiniei.
Nu cred ca va da semnificatia titlului pentru ca s-a dat anul trecut.
Oricum succes. :*

| Veverita a răspuns:

Din cate stiu eu balada nu e in programa

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Eu cred ca va fi apartenta textului la gen sau semnificatia titlului.hee hee

| andra_3837 a răspuns:

Eu zic :nuvela

| UNKOWN a răspuns:

Succes si voua :*

| paulsefuteinbazadedate a răspuns:

Au dat BASM! Ioan Slavici „Rodul tainic"
meh a fost usor

| Wassup a răspuns:

Uite aici un site:www.edu.ro funda?:D

| ImportantPerson a răspuns:

Argumentarea apartenentei textului la genul liric sau explicatia titlului. Succes maine! :*