| Liviu321 a întrebat:

Ce credeti ca va pica luni, la simularea de la romana, la subiectul 3? Eu am inteles ca poate pica Enigma Otiliei, Ultima noapte de dragoste sau poezie ( Aci sosi pe vremuri, Riga Crypto, Plumb, Eu nu strivesc corola sau Testament). Voi ce credeti ca va pica?

Răspuns Câştigător
| justsummer a răspuns:

Serios cat de greu esti de cap? Sunt exceptate doar operele care nu s-au studiat încă la clasa deci iona, Nichita Stănescu, morometii si Mircea Cărtărescu, iar pentru filologie romanul de după 1980.

10 răspunsuri:
| andrei1237 a răspuns:

Eu cred ca va pica Enigma Otiliei.Tu ce crezi?

| Liviu321 explică (pentru andrei1237):

E posibil sa fie o opera epica pentru. ca la bac sa ne dea liric. Deci si eu tot intre Enigma Otiliei sau Ultima noapte oscilez. E greu de crezut ca la bac da opera epica.

| andrei1237 a răspuns (pentru Liviu321):

Sigur la bac va da ceva greu si acum ceva mai usor.

| Liviu321 explică (pentru andrei1237):

Nu, eu cred ca invers asa a fost tot timpu.

| MoltenMoon a răspuns (pentru Liviu321):

Cum sa crezi asta, daca scrie la autori canonici exclusi Camil Petrescu, care a scris ''Ultima noapte de dragoste'' si G Calinescu, cel care a scris ''Enigma Otiliei''? Uite http://www.hotnews.ro/......ularea.htm

| justsummer a răspuns:

Nu vor pica autorii canonici marin sorescu, marin preda si Mircea Cărtărescu si eu zic ca va pica ultima noapte de dragoste sau mai bine zis conditia intelectualului in perioada interbelica

| MoltenMoon a răspuns (pentru justsummer):

Cum sa pice ceva din perioada interbelica, daca pentru simulare sunt exceptate urmatoarele continuturi:

reguli ale monologului, reguli si tehnici de construire a dialogului, stiluri functionale adecvate situatiei de comunicare, rolul elementelor verbale, paraverbale si nonverbale in comunicarea orala
textul dramatic postbelic
limbajul literaturii, limbajul cinematografic, limbajul picturii, limbajul muzicii
simbolismul, prelungiri ale romantismului si clasicismului, perioada interbelica, perioada postbelica, curente culturale/literare romanesti in context european
interpretari si judecati de valoare exprimate in critica si in istoria literara
autorii canonici: G. Bacovia, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Camil Petrescu, G. Calinescu, E. Lovinescu, Marin Preda, Nichita Stanescu, Marin Sorescu.

| justsummer a răspuns (pentru MoltenMoon):

Îmi pare rău, dar gresesti conform anexei 4 sunt exclusi doar autorii canonici pe care i-am mentionat mai sus.

| MoltenMoon a răspuns (pentru justsummer):

Pentru simulare sunt exceptate urmatoarele continuturi:

reguli ale monologului, reguli si tehnici de construire a dialogului, stiluri functionale adecvate situatiei de comunicare, rolul elementelor verbale, paraverbale si nonverbale in comunicarea orala
textul dramatic postbelic
limbajul literaturii, limbajul cinematografic, limbajul picturii, limbajul muzicii
simbolismul, prelungiri ale romantismului si clasicismului, perioada interbelica, perioada postbelica, curente culturale/literare romanesti in context european
interpretari si judecati de valoare exprimate in critica si in istoria literara
autorii canonici: G. Bacovia, Lucian Blaga, Tudor Arghezi, Ion Barbu, Camil Petrescu, G. Calinescu, E. Lovinescu, Marin Preda, Nichita Stanescu, Marin Sorescu.

| justsummer a răspuns (pentru MoltenMoon):

Serios cat de greu esti de cap? Sunt exceptate doar operele care nu s-au studiat încă la clasa deci iona, Nichita Stănescu, morometii si Mircea Cărtărescu, iar pentru filologie romanul de după 1980.