| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre rasismbig grin?
sau cum se manifesta?
fundabig grin

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Rasismul reprezintă un grup de atitudini care își au sursa în convingerea că diferențele sociale și culturale se explică prin diferențe biologice și ereditare. Rasismul este procesul de discriminare datorat credințelor și ideologiilor, conform cărora rasele omenești pot fi clasificate de la inferior la superior în baza caracteristicilor biologice fundamental diferite cu care par a fi înzestrate. Rasismul presupune așadar că oamenii sunt inegali în funcție de etnia căreia îi aparțin sau de culoarea pielii, adică, mai global, convingerea că popoarele sunt inegale.

| AxyTM a răspuns:

Rasismul este o teorie care ne arata inegalitatea intre persoanele de culori diferite ale pielii, de exemplu un om alb si unul negru.
Cred ca rasismul este o teorie total nepotrivita aici pe Pamant, deoarece orice om are dreptul la libertate.
Cum se manifesta? Foarte simplu si cateodata chiar fara sa ne dam seama, de exemplu daca cineva vede un negru si spune ca e inferior lui, ca e mai prost ca el, acea persoana este rasista. Pe scurt se manifesta prin judecarea inegala dintre doua oameni de culori diferite.
Eu unul nu sunt de acord sub nici o forma cu rasismul.
Sper ca te-am ajutat.
Bafta xD

| nony86 a răspuns:

Rasismul este un comportament destul de răspândit, comun tuturor societăţilor, dar, vai!, care a devenit banal în anumite ţări, pentru că se întâmplă nici să nu-l mai băgăm în seamă. Înseamnă
a nu avea încredere, ba chiar a batjocori persoanele cu caracteristici fizice și culturale diferite
de ale noastre.