| Changes a întrebat:

Ce diferente exista intre filmul Troia si epopea Iliada?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mari diferente si greseli! Cei drept este un film reusit, Wolfgang Petersen reusind sa mascheze bine faptul ca istoria nu a fost respectata! Care au fost diferentele? Ti le spun eu ca am rabdare la ora asta:
-prezentarea Razboiului Troian care a decurs timp de 10, in o saptamana maxim. Sigur, nu aveau cum sa filmeze toti cei 10 ani, dar puteau sa puna un "dupa 10 ani" cum au pus la funeraliile lui Hector "dupa 12 zile"!
-Hector nu e nici pe departe atat de bland si de corect in Iliada, cum e portretizat in film! Nu regreta ca l-a omorat pe Patroclu, ba chiar ar fi vrut sa isi bata joc de trupul lui, insa acesta a fost scos in ultim moment de pe campul de lupta!
-Patroclu si Ahile nu erau veri! Ahile si Aiax erau veri! Patroclu era doar cel mai bun prieten al sau cu, care crescuse in copilarie!
-Menelau nu a murit in Razboiul Troian, cu atat mai putin ucis de Hector!
-Briseis era sclava lui Ahile adusa din Lesbos sau Misya, de cand cucerise acele cetati, ea i-a fost incredintata lui drept "prada meritata"! Ea se afla deja in actiune, nu a fost introdusa pe parcurs cum s-a facut in film!
De asemenea nu era troiana, nu avea niciun grad de rudenie cu Paris sau Hector si nu era preoteasa! Ea in istorie avusese chiar un sot, deci au schimbat-o total!
-Aiax nu a murit ucis de Hector, ci s-a sinucis mai tarziu din cauza ca nu a primit armele lui Ahile, dupa moartea acestuia!
- Atat Ahile cat si Paris, nu au prins Calul Troian, ei murind la mare distanta pana la conceperea acestuia!
- Ahile nu a venit in mod special sa se lupte cu Hector dupa ce a fost ucis Patroclu, ei luptandu-se intr-o zi de razboi normala, ca sa zic asa!
-Priam nu a murit ucis in templul lui Apolo, ci a lui Zeus!
-Agamemnon nu a fost ucis in timpul Razboiului Troian, a murit ucis acasa de nevasta lui!
-Elena nu era nicidecum asa de nefericita alaturi de Menelau, ea sustinand in Iliada ca ii este dor nespus de el! Iar iubirea ei pentru Paris, deja era una superficiala, spunandu-i chiar in Iliada ca mai bine ar fi murit decat sa fuga de Menelau (in timpul luptei celor doi)!
De asemenea au fost exagerate unele personalitati si scopuri ale razboinicilor, dar na!
Sper sa ai rabdare sa citesti daca chiar te intereseaza diferentele, facand abstractie de lungimea cearceafului meu!
O zi buna!
P.S. recomand citirea Iliadei pentru verificarea acestor "dovezi" si pentru ca merita citita!winking

| justitiarul a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine punctat antiteme!

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

ILIADA este povestea războiului dintre ahei şi toieni, făcută cunoscută lumii întregi de către celebrul aed grec Homer, iar filmul "Troia" este o infimă şi nu prea reuşită încercare de a ecraniza această capodoperă a literaturii universale.
Încearcă să citeşti ILIADA, măcar şi lucrarea scrisă în proză de unele editări româneşti, şi atunci te vei lămuri singur de diferenţe.
Nu se poate compara o modestă ecranizare cu monumentalitatea Iliadei. E un nonsens.

| Tweetymrrr a răspuns:

Vizionează'l şi află.happy

| Încrucişătorul a răspuns:

Multe diferente si multe greseli din partea filmului.

| Changes explică (pentru Încrucişătorul):

Da dar care sunt acelea?