| crissu114 a întrebat:

Ce este epitetul, personificarea, metafora? dau fonta :*

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De ce nu-ți intrebi profesorul? El are datoria sa va explice la clasă, iar voi să fiți atenti, nu cu capul în nori si cu gândul la iubiti!
Ce "fonta" ai de dat? Ne oferi un aliaj de fier laughing?
Sa inteleg ca ai vrut sa scrii "funda".
Litera "t" nici măcar pe tastatura nu se află lânga "d", deci nu ai tastat "din greseala", ci pentru ca asa stii sa scrii.

| crissu114 explică (pentru floresdemayo):

Dupa cum se vede si tie ti se potriveste ce ai scris pentru ca nu ai scris raspunsulbig grin

| floresdemayo a răspuns (pentru crissu114):

De ce ți-aș scrie răspunsul? Sunt obligată? De ce ti-aș explica lectia? Pentru ca ți-e lene să citesti manualul, să deschizi cartea? Apropo... da, exact, mi se "potrivește" constatarea. Pentru ca eu chiar predau limba romana! Si nu solicit aiureli cand am la indemana carti din care ma pot documenta. Si net!

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Domnisoara profesoara de romana din Sibiu (unde toti oricum se duc la scoala germana), fonta este chestia aia din care se face caloriferul lui Marga, cretinul sef ICR momentan... Mie oricum imi place ca a zis cum ca (,) caloriferul e inventie romaneasca, buna de promovat prin lume, mai ales ca iarna de vine o sa fie toate cam reci.
In alta ordine de idei, explica-mi si mie ca la clasa intai pentru copii cu retard usor, de ce naiba se zice: "El se asaza", in loc de "El se aseaza"? Sau nu se zice?

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Heei absentule, chiulangiule laughing, te-ai gândit să apari după... câte zile, 19-20? Atunci îti zic "Bun venit rază de soare!" (sper că ai mai lăsat ceva soare și pe litoral)
Și tu "lipsiși" de la școală când s-a predat lectia de zi? Ori la tine se compensează cu... școala vietii?
Hai să-ti explice "mama" ca la un pui pribeag ce-a rătăcit drumul si a revenit pe site... doar toamna, când cad frunzele (deci, ai grija ce faci cu tanga):
Deci întotdeauna la persoana a III-a, singular si plural (el, ea, ei, ele) se scrie "așază".
Conjugă si tu(repetă cu voce tare laughing, ca să răzbată dincolo de Carpati:

Eu (mă) aşez
Tu (te) aşezi...pe crustacee (de aia te-ai ales cu piscături, așa-ți trebuie!)
El/Ea (se) aşază
Noi (ne) aşezăm
Voi (vă) aşezaţi
Ei/Ele (se) aşază

La fel este si cu verbul "a înșela"

Eu înșel... așteptările.
Tu înșeli...pe nevastă-ta (știe?)
El/Ea înșală...la rândul ei, știi?
Noi înșelăm... unul pe altul.
Voi înșelați...că sunteti bărbați.
Ei/Ele înșală...că-s fete deștepte.

Ai priceput? Ti-am explicat ca unui copil nestiutor, cu retard usor. Asa cum ai vrut. Sper să nu devină si mai retardat după "lectură".Epurasuuuuule...de-ar avea toti "retardul" tău n-ar mai fi atâti analfabeti in Romanica asta.

Dar…terminația corectă și general valabilă ar fi "-ează" pentru toate verbele care o necesită, atâta doar că sunt cazuri în care s-a dovedit inutil acel „e". Ca și în cazul ăsta...
Să nu mai tragi chiulul de pe site!

Răspuns utilizator avertizat