| ilinc a întrebat:

Imi puteti explica va rog epitetul si personificarea?

Răspuns Câştigător
| mBogdy a răspuns:

Atat epitetul cat si personificarea sunt figuri de stil.
Epitetul exprima o insusire deosebita a unui obiect. Exemplu: Apusul minunat, copil frumos.
Personificarea este figura de stil prin care fiintelor necuvantatoare, fenomenelor naturii sau obiectelor li se atribuie insusiri specifice oamenilor. Exemplutongueisica vorbeste, Norii plang.
Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| kijary a răspuns:

Personificarea` este figura de stil (procedeul artistic) prin care lucrurilor, obiectelor li se atribuie însușiri umane (exemplu: norii plâng; soarele râde; stelele clipesc; păsărelele șoptesc; vântul aleargă; sălciile triste; pisica vorbește lin).

http://intrebari-si-raspunsuri.ro/ce-este-epitetul/

| alexandradobre28 a răspuns:

Personificarea este figura de stil ce consta in atribuirea unor insusiri omenesti unor lucruri,obiecte, fenomene ale naturii. Epitetul este figura de stil care exprima o insusire deosebita a unui lucru, a unei fiinte, a unui fenomen al naturii, etc.

| ElaFloriii a răspuns:

Personificarea este o figura de stil prin care fiintelor necuvantatoare, fenomenelor naturii sau obiectelor li se atribuie insusiri specifice oamenilor.
Ex: Catelul Vorbeste
Epitetu este tot o figura de stil dar expira o insusire
Ex : Copil Frumos

| Gatea_Anamaria_1980 a răspuns:

Epitetul este o figura de stil care arata o insusire mai deosebita a unui obiect: ex. toamna aurie; vesela, verde campie, etc
Personificarea este figura de stil care consta in atribuirea unei insusiri umane unui obiect, fenomen, necuvantator: ex: Doamna Iarna, zise bradul, mandra luna. Succes!