| Jarlaeanu_Ana_Maria_1990 a întrebat:

Ce este genul liric si genul liric?

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum adica?
S-a inventat dictionarul.
Desi, tie ti-ar trebui, mai degraba, un manual de logica aplicata.

| 123jojo123 a răspuns:

Genul liric este opera literara in care autorul isi transmite ideile,gandurile, sentimentele in mod direct cu ajutor unui vocabular expresiv(figuri de stil si imagini artistice).
Genul epic este opera literara prin care autorul isi transmite ideile, gandurile, sentimentele, in mod indirect prin intermediul personajelor si al actiunii.
FUNDA?