| bomboniqueeeeeeeeee a întrebat:

Ce inseamna genul liric?

6 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| Magnifico a răspuns:

Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile şi sentimentele autorului prin intermediul eului liric. În genul liric domină viziunea şi transfigurarea artistică, autorul apelând la tehnici audive si asociative, creând un univers de mare forţă de sugestie ce se adresează sensibilităţii cititorului. Este, din acest motiv, genul literar al discursului subiectiv, exprimând sentimentele prin intermediul figurilor de stil şi al simbolurilor. De obicei, discursul genului liric este la persoana întâi.

Bafta!

Alte răspunsuri
| unknownn a răspuns:

Genul liric cuprinde opere literare în care sunt exprimate direct gândurile, ideile și sentimentele autorului prin intermediul eului liric.

Uite aici mai multe
Http://ro.wikipedia.org/wiki/Genul_liric

Alte răspunsuri
| Minalore a răspuns:

Eu am in caiet aproximativ 6 pagini la genul liric, deci mai mult decat pe wikipedia chiar nu are ce cauta intrebarea asta aici pentru ca in primul rand clar te ajuta la teme si in al doilea rand e datoria ta sa inveti singur, nu sa te ajute altii. Invata!