| armando98 a întrebat:

Ce este o descriere obiectiva?

5 răspunsuri:
| Parker a răspuns:

Fara detalii. Adica de exemplu
Descirere obiectiva : Asta este un copac.
Descriere subiectiva: Copacul si-a dat jos coama de frunze ingalbenite de toamna.

Vezi diferenta?

| Adina981 a răspuns:

Descrierea :

a. obiectivă oferă informații într-o anumită manieră, conform cu realitatea.
b. subiectivă oferă informații filtrate prin viziunea autorului. Ea creează o anumită impresie și/sau emoție asupra cititorului. Este marcată de felul cum percepe sau își imaginează obiectul descris cel care face descrierea.

| miauuau a răspuns:

Descrierea poate fi:
1. obiectiva (neutra) - ofera informatii cu privirea la
obiecte, cladiri, persone, obiective turistice etc;
ex: Delta Dunarii este cea mai mare rezervatie de tinuturi umede din Europa.
2. subiectiva - impresiile celui care descrie sunt exprimate direct
sau numai sugerate.sunt exprimate si prin figuri de stil ca:epitetul, metafora
ex: Delta este imparatia faunei acvatice.
big grin

| Maldini a răspuns:

O descriere obiectiva reprezinta un text care contine date stiintifice : cum ar fi indici de timp spatiu etc.

| Skate_Flavius_1990 a răspuns:

De exemplu: 'Fauna Romaniei' este o opera litera si vb despre ea cum ar fi:
Textul face parte dintr-o lucrare stitifica 'Fauna Romaniei', prezentand ca mod de expunere dominand descrierea obiectiva. In acest tip de descriere a adjectivelor utilizate au rol de a oferi informati exacte, fara a fi urmarita valoarea artistica a acestuia de ne fiind epitete.
Ca in orice descriere in acest text intalnim pereche substantiv+adjectiv fiind create numeroase imagini vizuale, intentia autorului ramanand insa de a oferi informati exacte privind infatisarea mediului in care traieste raspandirea se observa in descrierea obiectiva a autorului de a se baga afectiv.