Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2778602intrebari
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
21 Oct
SATI 300.255AFISARI
162.165VIZITE
145.893V. UNICI
3 Martie 2011
BlueByMe intreaba:

Ce inseamna descriere subiectiva si obiectiva? pls repede!

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 8 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 3 Martie 2011 10:09
    terts a răspuns:
    Uite ca am terminat 12 clase da nu prea imi amintesc de sintagma ``descriere subiectiva``, da zic eu ca cel mai bine da-i un search pe google ca sigur o sa gasesti.
  • 3 Martie 2011 10:13
    Katheriina a răspuns:
    In cea obiectiva zici: Ca in clasa mea sunt 3 banci, 4 scaune, 8 flori... adica zici un numar de obiecte.
    In cea subiectiva zici : Bancile sunt albastre, scaunele roz, TE simti foarte bine in clasa asta. adica o descrii... fundita?batting eyelashes
  • 27 Martie 2013 10:29
    Inger0Cazut a răspuns:
    Descrierea obiectiva consta in descrierea reala a unui obiect, asa cum il vezi, si se mai cheama descriere stiintifica.
    Descrierea subiectiva consta in implicarea autorului, cu sentimente, unde se folosesc figuri de stil si imagini artistice.
  • 1 Iunie 2014 21:54
    Edutzu2000 a răspuns:
    Compunere subiectiva: Este etunci cand autorul descrie un anumit obiect, un cadru natural, etc... folosind figuri de stil(epitete, metafore, comparatii, etc...). Compunere obiectiva: atunci cand autorul da informatii despre indicii spatiali si temporali ai unui obiect descris.De asemenea nu contine figuri de stil.
    Funda?
  • 24 Martie 2014 10:03
    Alexutzzza1 a răspuns:
    Descrierea subiectiva este descrierea unei viziuni personal, ea transmite sentimente si trairi, apar multe figuri de stil si imagini artistice.Ea urmareste impresionarea cititorului.Se descrie la persoana I, II si III.
    Descrierea obiectiva este descrierea exacta a realitatii, transmite informatii, cunostinte(observatii stintifice). Limbajul este clar, concis. Urmareste informarea cititorului. Se descrie doar la persoana III
  • 3 Martie 2011 10:47
    Cezs a răspuns:
    Descrierea obiectiva comunica informatii, date precise ce foloseste un limbaj tehnic de specialitate si doar enumerarea numai la persoana a III-a
    descrierea subiectiva comunica informatii prezentate prin prisma unei perceptii personale ce foloseste o gama bogata de figuri de stil si imagini artistice.se foloseste in special pers I, dai si a II-a si a III-a
    12 Martie 2013 15:12
    mariusboss9999 a răspuns (pentru Cezs):
    E invers
    - Ascunde conversatia (1 răspuns)
  • 3 Martie 2011 10:06
    kiddakiddulina a răspuns:
    Subiectiva: Atunci cand naratorul descrie ceva legat de el si Obiectiva: Atunci cand naratorul descrie ceva care nu e legat de el