| selena_6765 a întrebat:

Ce este tabloul statuc? Dar cel dinamic?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Cuvantul "static" are ca baza verbul "a sta", adica care nu se misca, imobil, fix. Un tablou static este acela care prezinta o imagine, un peisaj in care nimic nu se misca. De obicei, tablourile statice prezinta flori, fructe, peisaje din natura. Tabloul dinamic prezinta un numar variabil de elemente care exprima miscare, actiune, care sugereaza viata. Tablourile pot fi si descrieri din literatura, in care cuvintele sugereaza statica sau dinamica tabloului. De ex.: "Din vazduh cumplita iarna cerne norii de zapada... fulgii zbor, plutesc in aer ca un roi de fluturi albi"; "Noaptea ninge, ziua ninge, dimineata ninge iar!/ Ca o zale argintie se imbraca mandra tara" sau "Care vine, vine, vine/Calca totul in picioare". Aceste versuri prezinta tablouri ce exprima dinamismul actiunii. Pe cand versurile "Tot e alb pe camp, pe dealuri, imprejur, in departare/Ca fantasme albe plopii, insirati se pierd in zare/ Si pe-ntinderea pustie, fara urme fara drum
Se vad satele perdute sub clabuci albii de fum." prezinta tablouri statice.

2 răspunsuri:
| didi12 a răspuns:

Pictura statica este cea in care pictezi natura,elemente din natura(plante, fructe etc.). Cuvantul "static" iti spune tot.Iar cea in cea dinamica, poti desena oameni.
Sper ca ai inteles ce vreau sa spun.happy

| selena_6765 explică:

Scz static