| anonim_4396 a întrebat:

Ce faceti intre timp cei care nu ati luat Bac-ul, sau cei care l-ati luat dar nu v-ati inscris la facultate?
Credeti ca se mai merita sa faci o facultate in Romania?

Răspuns Câştigător
| JohnnyWalker a răspuns:

Lia, uite ma gandeam ca poate te intereseaza asta. Te-ar putea ajuta pe viitor. Pe mine m-au sunat intr-o seara si mi-au prezentat oferta si dupa aceea m-au contactat si pe mail, dar eu trebuie sa trec de bac intai si din cate am inteles, tu ai luat Bac-ul, dar nu ai dat la facultate, asa ca-ti postez aici un fragment din acel mail :

"EF Education First este cel mai mare operator de scoli de limbi straine din lume. Cursurile se desfasoara in locatiile in care limba invatata este limba oficiala, astfel veti avea profesori vorbitori nativi de limba, si ocazia de a va exersa limba in afara orelor de curs. Cu peste 45 de ani de experienta in predarea limbilor straine, EF Education First este un partener de incredere al multor institutii de invatamant superior, organizatii guvernamentale sau mari companii multinationale.

Toate cursurile EF Education First sunt personalizabile, astfel puteti alege destinatia, numarul de ore de curs, tipul de cazare pe care il doriti, dar si ore de interes special. Destinatiile variaza in functie de limba straina pe care doriti sa o studiati si de varsta (sunt oferite cursuri pentru 13-15 ani; 16-24 ani si peste 25 ani). Engleza se studiaza in Anglia, Malta, SUA, etc., germana in Germania, spaniola in Spania, italiana in Italia, franceza in Franta. Numarul de ore de curs: pot fi 20 de ore/saptamana, 26 de ore/saptamana sau 32 de ore/saptamana. Cursurile EF includ cazare la familii gazda si doua mese pe zi in timpul saptamanii si trei in weekend. Se poate opta de asemenea pentru cazare in resedinta, camin sau hotel.

Astfel, daca va decideti asupra unei destinatii si a numarului de ore de curs, va pot trimite o ofera via email.

Pentru mai multe detalii, va invit sa intrati pe www.qdays.ro.

Nu ezitati sa ma contactati daca aveti orice intrebare suplimentara!";)

| lya18 a răspuns (pentru JohnnyWalker):

Mersi pentru rasp. O sa ma uit pe site sa vad despre ce e vorba.Ms inca o data happy Si sper sa ai succes si sa iei bac'ul ala afurisit! happy

| Qdays a răspuns (pentru JohnnyWalker):

Buna lya18,

Urmaream termenii Education First si am dat peste raspunsul lui JohnnyWalker.

Intr-o vacanta de scurta durata (min 2 saptamani) poti sa vezi cum se traieste/locuieste/invata intr-o scoala de afara. Apoi te vei putea decide daca stilul acela de predare, de profesori, de comunitate a elevilor de poate ajuta.

Daca ai nevoie de mai multe detalii te rog sa ne contactezi folosind formularul de pe site-ul nostru www.qdays.ro.

O zi buna iti dorim!

| Qdays a răspuns (pentru JohnnyWalker):

Salut JohnnyWalker.

Pentru cursurile de scurta durata nu ai nevoie de BAC. Doar daca nu vrei inca sa iti rezervi un astfel de curs, si astepti sa treci BAC-ul pentru a fi sigur. happy

Multumim ca ai dat mai departe informatia!

Atentie - pana dai BAC-ul, s-ar putea sa se ocupe spatiile pentru vara. Daca vrei sa discutam mai pe larg despre acest lucru, ai adresa noastra de mail.

Pe curand,

Qdays Educational

6 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Nu,manci banii parintilor inca 3, 4, 5 ani depinde cat e facultatea dupa ce ca i-ai mancat in 12 ani de scoala...n-are rost, faci o facultate si ajungi pe santier. Cunosc o femeie care a ajuns femeie de servici si are 2 facultati.

| JohnnyWalker a răspuns:

Eu mai repet intre timp materia de Bac deoarece nu vreau sa-mi fie greu atunci cu pregatirea. Lia, sincer, nu stiu ce se merita sa mai faci in Romania, dar noi tot trebuie sa facem o facultate, ca deh, sa avem si noi acolo studii superioare sa dea bine la cv, sa ne ajute in gasirea unui job bun aici, in tara sau poate chiar in strainatate. Si aici nu ma refer la persoanele care pleaca in strainatate sa lucreze la munca de jos si sa vina acasa cu "mertzanu`" straight face ca asa si fara liceu poti sa faci asta...adica nu mai poti ca li s-a luat strainilor de romanasii nostri care le iau paine si au inceput sa ne expedieze. Trist, dar solutii de revenire exista...nu vreau s-o dau in politica, dar avem nevoie de o noua conducere incepand de la nenea Funeriu, care nu stiu ce cauta in Educatie!

| lya18 a răspuns (pentru JohnnyWalker):

Mda...cam asa e. In plus la facultatile de la noi, se stie cum e cu examenele cu pregatirea, profesorii care asteapta multe si taxele mari, iar la buget cam tot aceeasi chestie ...Eu am dat bac-ul anul acesta, dar nu m-am inscris la nicio facultate aici. Ma gandesc anul asta sa invat engleza si inca o limba la perfectie si sa fac facultatea in alta tara.