| Mimmiy a întrebat:

Ce fragmente v-au placut cel mai mult din Enigma Otiliei? Ce v-a impresionat cel mai tare?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-a impresionat complexitatea personajului feminin.Imbina inteligenta, talentul, forta, maturitatea cu copilaria, naivitatea, fragilitatea. Enigmatica, dupa cum spun si titlul.Ca fragmentcare mi-a placut imi amintesc de unul in care un prieten ii spunea lui felix ceva gen :Atunci cand o femeie iubeste un barbat cu adevarat il paraseste pentru a-i ramane in minte ca o amintie luminoasa.Cam asa ceva, oricum era foarte filosofica replica. Romanul consider ca este destul de greu, nu toata lumea il poate intelege.