| Ghemot a întrebat:

Ce înseamnă expresia „machiavelli"? Se folosește destul de des în limbajul academic mai ales, pentru a exprima probabil ceva.
Nu mă refer la acel filosof, om politic, ...etc., ci la expresia asta.

Răspuns Câştigător
| Baldovin_Antonio_1999 a răspuns:

In primul rand Niccolo Machiavelli a fost un filosof umanist care se pare ca a fost consileierul unui rege (nu mai imi aduc exact aminte numele regelui).In opera sa cea mai cunoscuta "Principele" El spunea ca un bun conducator trebuie sa renunte la onoare, bunatate, demnitate in favoarea manipularii si santajului atunci cand situatia tarii o cere!
Expresia "Machiavelli" din ziua de astazi spune cam acelasi lucru...ca ar trebui sa renunti la adevar in favoarea minciunii atunci cand situatia ti-o cere!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o expresie si nu este "machiavelli".
In limba romana exista cuvantul machiavelic, provenit din numele lui Niccolo Machiavelli, vezi toate sensurile acestuia in dexonline.ro.