| Viviana01 a întrebat:

Ce inseamna proverbul " haina face omul"?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa hainele care le poarta da dovada ca e om cu o reputatie mare (daca are haine scumpe pe el) dar daca are haine de om sarac toti fug de el vede cata saracie adaposteste in buzunare

| RAY a răspuns:

Ca statutul social conteaza, prima impresie etc

| gelu1970 a răspuns:

" haina face omul" inseamna mentalitatea multor tembeli ce clasifica omul dupa aspect. e ceva foarte frecvent la noi in tara din pacate, in plus ca ne consideram un popor cult si foarte ospitalier. cel putin asta vrea sa lase foarte mass media de foarte multe ori.