| BrokenInside a întrebat:

Ce inseamna "samhain"? Am vazut cuvantul intr-un film horror si asa se numea si o melodie doar ca nu e nici o legatura intre film si melodia aia, si pe dex n-am gasit.

Răspuns Câştigător
| MrPink a răspuns:

Samhain este o veche sărbătoare precreștină. Ea corespunde aproximativ calendaristic sărbătorilor „Ziua Morților" și „Halloween". E considerată a fi „Anul Nou Celtic". Practic, Samhainul nu are o dată fixă, sărbătorindu-se la a 8-a lună plină după echinoxul de primăvară. În acest interval, vreme de două zile, timpul s-ar opri, spun legendele celtice, iar bariera dintre lumi devine foarte subțire, oamenii putând intra în contact cu rasele dispărute, retrase în adâncuri.

3 răspunsuri:
| Anda1197 a răspuns:

Samhain este o veche sărbătoare precreștină. Ea corespunde aproximativ calendaristic sărbătorilor „Ziua Morților" și „Halloween". E considerată a fi „Anul Nou Celtic". Practic, Samhainul nu are o dată fixă, sărbătorindu-se la a 8-a lună plină după echinoxul de primăvară. În acest interval, vreme de două zile, timpul s-ar opri, spun legendele celtice, iar bariera dintre lumi devine foarte subțire, oamenii putând intra în contact cu rasele dispărute, retrase în adâncuri.
winking