| Deea902 a întrebat:

Ce inseamna specializare filologie?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| AlexAlexxAlex a răspuns:

Filologia este un profil al liceului, bazandu-se pe romana. în clasele 9-10 sunt câte 2 ore de mate si fizică pe săptămână, una de chimie.Se face mai în detaliu logică(cls a 9a)-antreprenorială(cls a 10a)-psihologie(tot a 10a)-economie(a 11a)-filozofie(a 12a). în plus faci multe limbi străine (eu fac engleză +ist angliei, germană, spaniolă, latină), multă română, literatură în special.
Nu ştiu despre restul dar eu trec a 11a şi fac mate şi în a 11a iar celelalte materii de real (fizică, chimie, biologie) intră într-o singură materie, adică ştiinţe.
Teză dau la engleză, istorie(se poate da şi geogra), română şi latină.
Funda?

3 răspunsuri:
| Deea902 explică:

Deci se pune accentul destul de mult pe engleza?

| AlexAlexxAlex a răspuns (pentru Deea902):

Depinde, daca te duci la intensiv engleza, da, daca te duci la filologie simpla, se pune accentul pe romana si ai mult de citit, pe engleza si latina in principal. Oricum, o limba straina iti trebuie oriunde.

| Deea902 explică:

Multumesc!