| chiska16 a întrebat:

Ce leaga atributul sau complementul de cuvintul determinat? Dau fundita pentru cel mai nice raspunswinking

Răspuns Câştigător
| Shiver a răspuns:

Nu leaga nimic
atributul sta pe langa substantiv
iar complementul sta pe langa un verb
ex
floare albastra
ce fel de floare? albastra atribut floare subs

merg tare
cum merg? tare
complement circumstantial de mod
merg verb
BAFTA

5 răspunsuri:
| FroddoLikesBlood a răspuns:

Esti varza,copilo! Pui niste intrebari de gradinita, acesta site nu e de facut teme.Of, copii astia! straight face

| misssoana a răspuns (pentru FroddoLikesBlood):

TPU este pentru toti fie copii fie adulti si pana la urma toti au dreptul sa puna ce intrebari vor! Of ce maenerveaza cand se gasesc niste 'maturi ' sa comenteze deci, daca nu ai un raspuns nu mai comenta!

Răspuns utilizator avertizat
| regrets a răspuns:

Atributul insoteste un substantiv
complementul insoteste un verbbig grin

| AndreeaFrancesca a răspuns:

Prepozitia big grin