| Jeanny a întrebat:

Ce limba imi sugerati sa invat : rusa sau turca, tinand cont de cultura tarii si de puterea economica, utilizarea pe glob etc.?

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Evident rusa, bate turca la oricare din criteriile enuntate de tine. Daca accepti si alte sugestii, fii sigura ca stapanesti engleza in primul rand, apoi spaniola.

| cristimihailov a răspuns:

Eu nu as alege nici una.
daca totusi as fii fortat de situatie si alta modalitate nu exista pentru ca asta este situatua, in ultima instanta as alege tot rusa.

Motive contra limbii turce: turcii in general sunt musulmani. Daca te vei indragosti de vreun turc musulman... o sa fie mici probleme cu religia si cu traditiile.

In rest consider ca turcii s7nt un pic mai sus decat rusii ca si nivel de trai. Insa cam au probleme cu Erdogan. Care se pare i se cam rupe de calea laica a lui Ataturk.

Pe de alta parte, rusa este o limba a unui popor in care nu stiu cat de usor ai izbavi.

| BogdanDediu a răspuns:

Rusa clar dar germana cu engleza sunt mult mai importante!

| Clujean25 a răspuns:

Rusa.

| Florin_Denisov_1978 a răspuns:

Depinde in ce parte vrei sa mergi. Eu iti recomand engleza la perfectie sau a doua varianta, parerea mea este rusa.