| anonim_4396 a întrebat:

ce limba considerati voi ca merita invatata? ca si pasiune, nu tinand cont de un interes cum ca este vorbita sau se cauta pe piata muncii...mie imi place lumea araba(cultura lor) insa araba, mai deloc. Ar fi interesant sa invat a scrie ca ei pentru ca sunt stangaci si ma avantajeaza, nu mi-ar fi greu din punctul asta de vedere...totusi scriu mic iar eu sunt miop. oricum,tinand cont de aceste doua aspecte(dez/avantaje),nu consider ca ar trebui sa ma influenteze prea mult intrucat nu sunt suficiente pentru a invata sau nu ceva(o limba,cultura,etc)
Sa nu uitam ca este o limba total straina si ca a lor cultura nu o sa ma motiveze sufiecient sa invat o limba atat de grea,care,pe deasupra,nici nu imi place. Mai este turca,cu un alfabet latin,modificat. Imi place. o prind repede. Desi,am spus ca nu ma intereseaza daca este vorbita sau nu, mini-avantaje tot ar trebui sa existe,pe langa faptul ca nici turca nu este prea usoara...E complicat,insa, cand luam o decizie, trebuie sa ne gandim bine atat la ce avem de pierdut(timp) cat si la ce avem de castigat(pe langa satisfactie, ceva semnficativ in plus nu strica)
Ce spuneti? astept parerea voastra. ofer funda!

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Daca e vorba doar de preferinta personala nu inteleg de ce ne intrebi pe noi. Ti-o alegi pe aia care ti se pare ca suna mai frumos.

| Donsavas a răspuns (pentru Adry05):

Da,insa as fi vrut un exemplu de limba pe care as putea sa o studiez cu tot cu o parere de la dvs sau alticineva.

| Adry05 a răspuns (pentru Donsavas):

Eu nu-ti pot sugera decat limbile de circulatie, cu care te si poti descurca in tari straine precum engleza, franceza, germana. Restul este pur subiectiv.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Engleza este singura limba straina care merita invatata foarte bine, fiind limba universala pe glob, la acest moment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Engleza, franceza, germana.

| cosssmyn a răspuns:

Engleza si Germana

| CerealeDeDimineață a răspuns:

Engleză, franceza, germană, spaniolă, japoneză