| PavelMagelan a întrebat:

Ce materii contine profilul real si uman si stiintele naturii?

Răspuns Câştigător
| coMpLeT a răspuns:

Proful real: matematica, fizica, chimie, biologie, informatica.

Profil uman: romana, istorie, geografie, engleza, franceza, logica.

Stiinte ale naturii: Stiintele naturii fac parte din profilul real deci vei face orele mentionate de mine mai sus numai ca nu vei face asa multa informatica ci vei face mai multa biologie si chimie decat cei de la matematica informatica.

PS: Eu am pus orele pe care se pune mai mult accent, care le faci mai des dar asta nu inseamna ca daca esti la stiinte ale naturii scapi de romana si astea sau daca esti la stiinte sociale/filologie nu scapi de matematica si astea.

4 răspunsuri:
| babyangel a răspuns:

Stiintele naturii fac parte din profilul real. La acest profil la baza sunt biologia, chimia si fizica.Pe langa aceste materii faci romana,matematica,istorie, geografie, engleza, franceza, informatica(tic)..adica toate materiile. La profilul uman(filologie) faci cam aceleasi materii pana in clasa a 10a. In clasa a 11a si a 12a nu mai faci matematica, fizica, chimie..cred..nu stiu sigur, dar la uman se pune accent pe limbile straine, istorie. Eu am terminat profil real(stiinte ale naturii).

| IAOIADNAA a răspuns:

Real: mate, fizica, chimie, etc.
uman: biologie, geografie, istorie, romana etc...

| TicTac90 a răspuns:

Salut. La uman se studiaza romana, filozofia. La real se studiaza matematica, informatica, fizica. La stiintele naturii se studiaza biologia, chimia, fizica. Funda daca te-am ajutat.

| Shinobi a răspuns:

Materiile sunt aceleasi, difera doar numarul de ore si dificultatea.
De ex, la Real vei face mate M1, fizica si informatica (programare), si vei avea o singura ora de psihologie/filozofie pe saptamana. La Uman vei avea doar 2 ore de mate M3, una de fizica si una de informatica (TIC, fara programare) dar in schimb vei avea 2 sau 3 ore de psihologie/sociologie/filologie/filozofie in functie de liceu.
La stiintele naturii primeaza biologia si chimia.
In rest, la toate profilele, vei avea acelasi numar de ore de lb.romana, de exemplu.