| takamura a întrebat:

La ce materii se da bacalaureatul pentru profilul stiintele naturii?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Ştiinţe ale Naturii" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizica, Chimie, Biologie, Informatica; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Toate cele bune!

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eu am terminat acest profil anul trecut, deci poti sa ai incredere in mine. Iti spun cu certitudine ca vei da BAC-ul din: romana, matematica M2 si una la alegere dintre biologie, fizica si chimie.

| AC4S4 a răspuns:

Romana
Matematica_St.Nat(M2)
Alegere* Bio(se imparte in 2), Chimie, Fizica, Info_St.Nat

| Eastwood a răspuns:

Limba romana si matematica sunt obligatorii, dar de ales ai intre : chimie, fizica, biologie!

| Iuliana186 a răspuns:

Buna! La bacalaureat se dau trei probe scrise si trei probe orale.
La probele scrise dai la: Matematica(M2), limba romana, si de ales in obiect dintre chimie, biologie si fizica.
La probele orale vei da la: limba romana, o limbs straina(de obicei engleza) si competente digitale, adica T.I.C.