| Loly a întrebat:

Ce materii sunt in clasa a 9 a la Liceul Economic profil economic (servicii). Ce materie o voi face cel mai intensiv?

Răspuns Câştigător
| LuS[z] a răspuns:

Sunt cele pe care le faceai si in clasa a8-a doar ca se vor adauga materiile de profil.Si sa stii ca nu este doar o materie ci sunt mai multe care vor necesita atentia ta deplina cum ar fi Contabilitate Studiul calitatii produselor si serviciilor...
Bineinteles asta depinde de tine. Oricum va trebui sa pui accent pe obisnuitele materii importante plus cele specifice profilului tau.
Succes!

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Baiatul meu a tocmai a terminat cls a 9-a la profilul economic. La inceput este destul de greu, pentru ca schimbi profesorii si colegii. Va trebui sa inveti de la incepu, pentru a putea face putina impresie profesorilor, care nu te cunosc, ca cei de la scoala generala si care sunt destul de severi. Ei pun la fel de usor si nota 10, daca stii lectia, dar si nota 2, daca deranjezi ora si esti impertinent. majoritatea elevilor, cand ajung la liceu, au impresia ca sunt cei mai tari si incep sa-sidea tot felul de talente, care sunt sanctionate f. usor de catre profesori. De preferat sa fii cuminte si sa fii activ la ore. La liceu, profesorii nu prea mai asculta ora de ora lectiile, ei pun note bazandu-se mai mult pe teste si pe activitatea la ora. Unii si pe referate. Trebuie sa fii istet si sa vanezi notele. In ce priveste materiile, ele nu difera cu mult de cele din scoala generala. Faci 3 ore de mate, 3 de romana, 3 de contabilitate, 3 de studiul calitatii produselor, 3 de organizarea unitatii economice, 2 de engleza, 2 franceza sau alta limba straina, 2 de fizica, 2 chimie, 1 istorie, 1 geografie, 1 biologie, 1 informatica, 1 logica, 1 religie, 1 sport. Pe langa aceste ore vei mai face si 2 optionale (tot obiecte de specialitate). Teza vei da la mate, romana si prima ta limba straina. Bafta in noul an scolar!

| lya18 a răspuns:

Pai in primul rand economie
contabilitate, studiul calitati produselor, elemente de tehnologie generala (astea pe clasa a 9 ) pe a 10 o sa se mai schimbe un pic. o sa va spuna profesorii care materii o sa aveti in urmat clasa. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contabilitate.In special.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

vei face 3 ore de mate si romana
3 de calitatatea produselor
3 de patrimoniul unitatii
3 de organizarea unitatii economice
1 ora de logica