| didu194 a întrebat:

Ce parere aveti de facultatea de litere?
Daca fac facultatea de litere, ce pot ajunge?

Răspuns Câştigător
| cretzufinish a răspuns:

E buna, dar nu e chiar sigura, de viitor. Poti ajunge in cel mai bun caz profesor. Acum depinde si de specializare. Am prieteni care au terminat aceasta facultate dintre care o fata preda engleza la gimnaziu (a avut specializarea istorie-engleza), iar celalalt e traducator franceza-romana si invers respectiv engleza-romana si invers (specializare in engleza-franceza). Asta depinde si de noroc si de cata ambitie ai, pentru ca nu toti apuca sa o termine chiar daca au admis la acest gen de facultate.

4 răspunsuri:
| z8 a răspuns:

Atata ambitie...sa ajungi profesor? Du-te la ceva mai bine cotat, unde sa nu se joace statul si alti inapti cu soarta si cu veniturile tale.

| catthshshshs a răspuns:

Eu urmez aceasta facultatea, specializare romana-engleza, si nu am sa regret niciodata ca am ales-o.

| procust a răspuns:

Eu sincer cred ca poti alege o facultate mai buna si mai de viitor si platita mult mai bine! Asta e una dintre facultatile pe care le au facute si unele vanzatoare (imi cer scuze daca jignesc pe cineva dar asta i realitatea)

| madalicious a răspuns:

E o facultate buna si poti ajunge bibliotecara. Mai sunt si alte meserii dar nu le stiu pe toate, pentru care ar trebui urmata facultatea de litere.