| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre fostul inginer șef de la Cernobîl, Anatoli Diatlov?
Mie personal îmi plăcea personalitatea sa puternică, tăria de caracter și fizicul, în ciuda faptului că a comis acea greșeală fatală, nu putem nega că a fost un mascul alfa. Cine a văzut documentarul și a citit despre el, știe că e așa. big grin

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Avand in vedere ca a ajuns unde a ajuns... nu oricine poate sa ajunga acolo. Legat de greseala, oricine face greseli. Fie ele mari sau mici (cu toate ca nu ca el).

Si nu, cine a vazut documentarul nu stie ca asa e, ci doar si-a format o opinie si a decis sa zica ca asa e SAU a decis sa zica ca nu e asa. Altcineva a decis ca avea prul putin carunt sau nu ii stagea bine palaria. Totul este in mintea noastra big grin

Dar ca raspuns, da. Inginer de inginer.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ca profesie se vede ce inginer a fost, de a distrus un oras intreg si a omorat indirect si distrus atatia oameni! Un destept respecta protocolul, ca de aia a fost facut, cine a proiectat ala stia ca nu merge altfel.
Nu trebuia sa-l faca aia special ca sa faca asta alt drum si alta cale.

Mda, a invatat el acolo ceva dar pentru ce a facut il consider prost si la caracter dupa cum se purta, si la meserie. Inainte lucra pe submarie la reactoarele nucleare de acolo.
Mai mult aialalti ingineri munceau, Akimov si restul, Diatlov dadea din ciocul ala prost, mac mac mac "faceti ma prostii, distrugeti ma tot dati-va drecu da prosti", cam asa suna.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mosotti):

Nu o lua ca si cand ii tin parte. Daca, ca om vorbind, stia unde o sa se ajunga, nu o facea. Da, mai mult altii munceau, este adevarat. Si tot ce ai zis este adevarat.

Dar ca om, nu pot sa il vorbesc "de rau". De altfel, pe nimeni. Desi sunt constient ca... zic asta poate pentru ca nu m-a afectat pe mine sau sa fu avut legatura cu mine. Daca eram acolo, sigur aveam alta parere.

Dar, totusi. Nu am zis nici ca este bun, nici rau.

| Mosotti a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu dupa fapte pot sa-l judec clar.
Nu trebuia sa stie unde se ajunge, nu avea voie sa riste! Din moment ce nu respecti protocolul iti asumi ca se poate intampla orice, cu ce drept si-a asumat asta?
Daca respecta tot si se intampla, abia atunci zici ca nu stia ca se intampla, dar nu asa.

Nu trebuie sa ma afecteze pe mine ca sa zic ca a fost un idiot, faptele o arata. Idiot in tot, caracter si meserie dupa cum arata faptele.
Daca tu imi zici mie "calculatorul nu ai voie sa-l tii mai mult de 3 ore in functiune" apai asa fac!

Ca tu l-ai proiectat si stii f bine de ce ai zis asa.
Tocmai ca am invatat si judec ca proiectantul stie ce a facut. Daca se intampla, nu e vina mea, e vina aluia, este cu totul altceva.
O jigodie care dorea doar sa fie promovat, ATAT!

16 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Era un dobitoc, se purta infect cu angajatii, am vazut si filmul tot, si documentare gramada, am si cum se purta adica actorul care semana cu el, nu varianta din film cand are cu totul alta figura, un documentar in rusa, unde joaca unu ce seamana cu el.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Te referi la acesta:-> https://youtu.be/f1Y25K4yZsw?
Eu doar pe acesta l-am văzut.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, la acela! Eu am vazut si filmul unde diatlov arata cu totul altfel. Asta din filmuletul tau e Igor Slavinsky actorul.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Am văzut și eu filmul, Cernobyl 2019, dar prestația actorului de acolo mi se pare slabă. Cea a lui Slavinsky mi se pare cea mai reușită și apropiată de personajul real, Dyatlov.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact! Seamana cu Diatlov asta, na, rusii au fost mai destepti. Puteau sa-l contacteze pe slavinsky si sa-l bage pe el in film, ca precis accepta, asa cum a acceptat si in documentar.
Nu, si celalalt a avut prestanta f buna, doar ca nu semana deloc cu Dyatlov.

Fuuu, mama lui sa-mi f mie orasu, doamne cre ca...il luam si-l bagam in reactor pe el, ce nesimtire domne, sa ignori protocolul.
Daca eu iti fac o ciocolata si iti zic "NU o tine la peste 25 grade", si tu o tii, apoi se strica si faci toxiinfectie alimentara grava, cine e de vina? Tu. Nici nu trebuie sa-ti zic ce se intampla daca o tii la peste 25, trebuie sa intelegi ca NU e voie, ca eu stiu ce am facut acolo, nu tu care stii doar sa folosesti ce am facut eu, oricat ai invata, nu stii ce am facut eu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Slavinsky cică e mort din 7 august 2018.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaoleo, nu stiam. Sau altul care semana cu ala, se gasea clar! Dadeai un anunt si sa vezi cati veneau la bani.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Apropo, ca să vezi soarta cum e: pe Dyatlov nu l-a ucis cantitatea de radiații pe care a acumulat-o pe acel submarin și la Cernobîl, ci l-a ucis un atac de cord.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si atacul ala de cord nu se stie de unde a venit, poate radiatiile i-au bulit ceva la inima, ca buleste ADN-ul, pe la 65 ani arata de 85, ai vazut in interviul ala real?!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ăsta? :-> https://youtu.be/GKMzJ1lCFGE

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ala, si mai era unu de o ora.

| Sellyteador a răspuns:

Era secsos raw Анатолии asta

| Mitza1981 a răspuns:

A fost un dobitocule arogant vinovat de cel mai mare dezastru nuclear din istorie și de moartea atâtor oameni. Personal cred ca merita mai mult de 10 ani de închisoare. Totuși nu cred ca a murit de infarct ci în 1995 când mai avea puțin sa se elibereze a fost omorât la ordin de către ruși pentru a nu mai da cine știe de declarații presei din străinătate care odată liber l-ar fi contactat pentru mai multe lămuriri.