| ileanaadrianastan a întrebat:

Ce parere aveti despre hotararea Patriarhului Daniel de a reintroduce obligativitatea studiului religiei in scoli? Eu sunt de parere ca este o tampenie. Romanii au nevoie de multe, mai putin de religii importate. Contraziceti?

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Studiul religiei este o cale în primul rând pentru a-ţi îmbogăţi bagajul de cunoştiinţe, cultura în general. Dacă studiezi Coranul nu trebuie să devii neapărat mahomedan, dacă ai studiat matematica nu înseamnă că ai şi ajuns un mare matematician şi tot aşa.
Despre tâmpenie ce să spun? Tu ce crezi? La care religii '' importate '' te referi? Iar faza cu '' Contraziceti? '' ce vrea să spună? Aici se fac schimburi de idei şi se cauta ajutor într-o anumită problemă. Tu văd că ai întrebat dar ştii şi raspunsul pe care ai vrea cumva să-l impui şi celorlalţi. Vezi că definiţia de studiu în orice domeniu nu prea e compatibila cu 'tâmpenia ' aşa că ai grijă!
Succes în continuare!

| Parintele a răspuns:

Biserica nu doreste decat sa inrobeasca mintile unor copii nevinovati pentru asi asigura viitori enoriasi, sponsori si cotizanti. BOR este o institutie parazitara care traieste bine pe carca societatii si tine cu toata puterea de aceasta pozitie pentru ca cei ce o conduc si angajatii lor sa duca un trai imbelsugat si linistit in timp ce noi ne zbatem sa supravietuim. Luati-va ghearele de pe scoli domnilor preoti! Biserica si Dumnezeu nu au ce cauta in scoala, deasemeni si politica!

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

N-ar fi mai bine să se studieze ''istoria religiilor''?
Elevii ar dobândi vederi mai largi.
Ar mai auzi ceva şi despre toleranţă şi acceptarea faptului că lumea în care trăim este caracterizată de o diversitate şi varietate, nu numai culturală, ci şi confesională.

| Vizitiul a răspuns:

Oamenii sunt influentati de doua magii. Una dintre ele este religia (o magie oficiala), iar cealalta este astrologia (o magie neoficiala.)
Practic, Patriarhul Daniel vrea sa introduca fortat, pe gat religia in scoli. Mi se pare o idee nebuneasca pentru ca fiecare are o Biblie acasa, deci, fiecare om care doreste sa se-nfructe dintr-o colectie de mituri in mare parte, poate s-o faca si acasa.
Patriarhul vrea sa acapareze persoane (inca de la varste fragede) in acest drog. M-as bucura daca ar venii un psiholog cu o idee similara pentru a introduce psihologia. In conceptia mea este mult mai benefica pentru un tanar aspirant pe caile vietii. Pana la urma toate pleaca de la psihic.

| cmm a răspuns:

Mi se pare o idee buna, atat timp cat se predau cunostinte despre religie, e ca si cum ai invata istoria tarii, poate chiar mai mult. Asa stii cui apartii, spiritual vorbind, care iti sunt parintii. Nu e obligatoriu sa devi si peacticant daca ai cunostintele necesare. Multe fapte rele care ni s-au intamplat au fost posibile din ignoranta proprie. Un profesor de religie trebuie sa existe, dar numai ca un ghid spiritual in toata lumea culturilor.

| karellen a răspuns:

In loc de studiul religiei (ortodoxe) mai bine s-ar introduce un curs de istorie comparata a religiilor. ca sa ofere copiilor putina perspectiva de ansamblu

| claudiea79 a răspuns:

Popii au nevoie de cit mai multi oamenii in bisericii sa o duca ei bine sa aiba iahturi; vile si masinii straine. roman a platit pebotezul copilului 16 milioane vechi. religia este facuta sa imbogateasca preotii. si sa tina masele potolite sa nu fie revolte. sa stie omul ca exista o entitate care ii apara. practic nu exista nici o entitate. daca exista nu ar mai muri oamenii in razboaie; cutremure. nu ar exista nici cancer; sida. mai bine ar da locuri de munca la tineri si case ieftine nu ar face 800 de mii de biserici in rominia.religia ar trebui sa fie optionala nu obligatorie. mai bine ar face in liceu ore de gatit muzica sau desen. doar nu se fac toti popii sa le trebuiasca religie

| Incubus a răspuns:

Patriarhu vrea cu disperare niste enoriasi si nu stie cum sa puna mana pe ei. O materie pe tema religioasa este foarte buna dar nu ortodoxa sau orice alceva ca elevi nu sunt vaci in card conduse unde vrea vacarul(o simpla expresie, un exemplu)religia este o cultura cu o istorie bogata dar predata in md neutru si pur "scolaresc" nu ca sa mai puna pe hartie niste nume.eu prin religie nu vad nu-ma pe popa din varfu dealului, fiecare cult are o foarte bogata cultura care merita stiuta macar general cat despre romani Au nevoie de multe dar nu de un patriarh care sa aiba putere in invatamant, nu ar trebui permisa aceasta putere de a introduce o noua materie unui singur om si nici nu cred ca o are, fiind doar o parere:biserica e biserica si in democratism nu cred ca mai are deaface biserica cu guvernul si daca da poate ar trebui facute niste modificari ca DomnulZeu ne conduce spiritual nu social sau intelectual

| alexshobyx a răspuns:

De fapt cred ca a avut o idee buna, deoarece nu strica sa mai ai media 10 la cate o materie precum religie, desen, muzica, sport,, iar acestea iti ridica media generala cu aproximativ 2.4 puncte.

| Apollon a răspuns:

In opinia mea, este bine ca elevii sa invete religie in scoli, cu o conditie: sa nu se limiteze la o singura religie. In aceasta programa ar trebui incluse toate marile religii (crestinism, islam, iudaism, budism, brahmanism, etc.). Poate o istorie a religiilor ar fi mai indicat.

| marcel1971 a răspuns:

Prin faptul ca unui copil i se impune sa creada intr-o anumita religie se incalca unul din drepturile omului, dreptul la religie! Insa ma bucur ca multi dintre oameni au inceput sa gandeasca si sa nu mai creada toate balivernele indrugate de asa zisi prea fericiti, prea sfinti, etc.Normal ca sunt prea fericiti, suuuper fericiti, la salariile si la veniturile lor extrasalariale! El (patriarhul) vede o lipsa de interes tot mai mare fata de religia pe care el o reprezinta si pe cale de consecinta o lipsa a fondurilor.Totul se rezuma la BANI! Asta cu -studiul religiei-daca este obligatorie s-ar putea numii mai curand indoctrinare sau indobitocire! Faptul ca doua sau mai multe popoare de aceiasi religie(ortodoxa sau catolica), s-au macelarit intre ele in cele doua razboaie mondiale, ar trebui sa ne dea de gandit tuturor.Ar fi multe de spus dar ma opresc aici deocamdata, te salut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce anume se va studia in mod obligatoriu? Presupun ca numai religia crestin ortodoxa. Anglicanii, adventistii, romano-catolicii, protestantii, mormonii, budistii, shintoistii, musulmanii etc etc etc, ori studiaza ortodoxismul lui Daniel cel preafericit si prea sfint si prea intelept, ori ramin repetenti? Ca in mod sigur nu or sa angajeze popi de toate religiile pentru totiwinking In consecinta, obligativitatea asta este total cretina si dezvaluie inteligenta limitata de care da dovada prea sfintitu' si prea fericitu'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De acord cu @karellen, dar sa vad eu de unde scot profesori pregatiti. Parerea mea este ca mai bine ar crea un set de optionale din care elevii sa aleaga unul, printre care sa fie si religia, dar si altele (de genul "istoria artelor, teatru, etc).
Special pentru religie ar trebui reinventata scoala de duminica, tinuta in biserica. Cine vrea sa participe, participa.