| Meli2314 a întrebat:

Ce parere aveti despre uniforma din scoli?

18 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

O idee foarte buna. Pacat ca majoritatea elevilor nu respecta aceasta regula si multi profesori aleg sa treaca cu vederea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Una foarte buna, chiar imi pare rau ca am terminat scoala inainte sa inceapa traba asta cu uniformele

chiar cred ca e o usurare mai ales pentru cei care nu isi permit sa epateze cu haine scumpe

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai folositi covantul comunist daca nu stiti ce inseamna.

dupa logica ta SUA, Anglia, Franta ar fi toate state comuniste pentru ca majoritatea scolilor impun uniforma.

| Drimmero a răspuns:

O afacere pentru scoala!

| T0T a răspuns:

Sunt și puncte pozitive și negative. Cele pozitive țin de apartenența la o anumită instituție, care implică și semne distinctive. Multe locuri de muncă au uniforme de asemenea, e un semn de distingere. Dar având în vedere că e vorba de niște copii, adolescenți, eu cred că uniformele nu ar trebui introduse neapărat, deoarece e bine să lași tânărul să se exprime și asta o face și prin aspect, nu să îi interzici să aibă plete, ori barbă, și să vină cu cămașă dacă nu îl reprezintă. Spre deosebire de școală, fiecare își va alege în viitor locul care îl reprezintă deci el decide mai încolo dacă să meargă într-un loc cu sau fără uniforme.

| Mayhem666 a răspuns:

Fara un folos. Ideea este ca unii copii nu au suficiente venituri, iar altii au destule, iar cei care sunt mai saraci nu isi permit tot felul de haine fata de ceilalti care isi permit. Daca toti copii vor purta acelasi fel de haine adica uniforma, se considera ca sunt egali si nu se vor mai face discriminari pe baza faptului ca esti bogat sau sarac. Dar purtatul uniformei nu le permite copiilor sa poarte ce le face placere. Si in plus, trebuie sa iti faci alta daca cealalta iti ramane mica, spre exemplu, in clasa a 5-a ai o inaltime anume, iar in clasa a 8-a esti mai mare si nu te mai incape, si trebuie sa iti faci alta. Deci mi se pare o prostie.

| RainmakerX a răspuns:

Imi plac. Asa nu se mai fac diferente intre elevi. *vorbeste ala care isi uraste uniforma... *

Well, uniforma noastra este bleu dar pe bune... daca ar fi gri sau neagra atunci as purta-o de placere.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu sunt degeaba, au si ele un scop. In alte tari e o mandrie sa porti uniforma scolii tale, doar la noi e privita cu dispret.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O tampenie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se pare o tampenie, porti sinteticul ala o zi dar dupa trebuie spalat, cate exemplare sa-ti iei?
Calitatea e praf, costul prea mare, marimile idioate si combinatia aia cu sacou si fuste la fete mi se pare pedofilie pe fata, un fel de violeaza-ma foarte " subtil ".

| nda a răspuns:

Daca ai 5 copiii la scoala de unde ai bani sa le cumperi la toti uniforme?
Sa lase copiii sa se imbrace cum vor ei... scoala e scoala, nu armata.

| suntserios a răspuns (pentru nda):

Asta e o logica super tare.

nu ai bani sa ii cumperi 1-2 uniforme la 2-3 la copii, da ai bani sa le cumperi haine diferite la toti 5. Buna logica.

| nda a răspuns (pentru suntserios):

Tu n-ai prins uniformele, eu le-am prins. eram prin a 2-a sau a 3-a. pe atunci uniforma mea trecea de un milion.
problema cea mare e ca trebuie sa-i cumperi si de schimb pentru ca o poarta copilul o zi si trebuie spalata. iarna o usti foarte greu. pe atunci nu avea lumea masini de spalat automate, mama spala la mana si clar a 2-a zi n-o aveam uscata.
e aiurea cand intri intr-o clasa si vezi jumate din elevi in uniforma si jumate in haine normale. si la ora de sport ce faci? ca nu toate scolile au sala de sport.
daca plateste statul pentru doua randuri de uniforme fiecarui elev, sunt total de acord. invatamantul e gratuit, nu? atunci sa ramana gratuit. acum la inceperea anului scolar, se plange o mama ca fata ei trecand in a 5-a, a dat de o diriginta prea severa. cica le spune parintilor la sedinta ca daca elevul nu are coperti la toate caietele sa nu mai vina la scoala. fondul clasei e 50 de lei, fondul scolii o fi si ala vreo 30, uniforma vreun milion poate. unde ajungem asa? unde e invatamantul gratuit?
uniforma e ultima problema posibila pe care ar trebui sa ne-o punem cand vorbim de scoala. mai bine sa se rezolve problemele mai importante in scoli, cum ar fi materia proasta si invechita care se preda, profesorii incompetenti care profeseaza, programa scolara proasta si multe altele. in liceu aveam in orar 4 ore de romana intr-o singura zi. sau vineri aveam de la 8 la 10 romana si de la 10 la 12 mate. ti se pare normal? in clasa a 7-a am dat vreo 6 teze daca tin bine minte. astea ar fi unele din multele probleme care sunt mult mai importante decat uniformele, care sunt decat estetice si mai mult incurca.
in fine, eu am dat exemplu 5 copii. cifrele 2-3 le-ai adaugat tu ca sa exagerezi.

| suntserios a răspuns (pentru nda):

Si exemplele tale de aici, fix ca ala cu 5 copii nu au logica.

2 uniforme si daca fiecare costa 200 lei inseamna 400 lei pe cel putin 1 an de scoala. Zi tu daca din 400 lei imbraci un copil cu alte haine in fiecare zi pe saptamana.

2 perechi de blugi 300 lei, 2 tricouri + 2 pulovere 300 lei si alea si atunci unde ajunge? Poate copilul x isi ia tricouri de 20 lei de la SH si o sa se simta aiurea in fata unuia care poarta tricouri de 400 lei bucata.

Si in final tot parintele da bani pe haine, fie ca e uniforma, fie ca sunt haine obisnuite deci nu e scoala obligata sa cumpere de imbracat elevului ca nu suntem in comunism ca statul sa faca si sa dreaga pentru cetatean.

Restul problemelor cu profesorii incompetenti si programa incarcata depaseste discutia de fata legata de uniforma

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns (pentru suntserios):

Ba e perfect normal sa suporte scoala costurile. Mai ales ca fondul scolii tot se cere mereu, macar sa faca ceva mai practic cu el, vizibil pentru elevi.

| suntserios a răspuns (pentru OverlyAnnoyedAccount0):

Fondul scolii nu e tocmai legal si el ar trebui folosit la alte lucruri. Materiale educative, manuale, dotarea laboratoarelor si claselor samd nu imbracarea elevilor.

| nda a răspuns (pentru suntserios):

Daca ii cumperi copilului uniforma inseamna ca nu-i mai cumperi nicio haina? il duci peste tot in uniforma? haine trebuie sa-i cumperi indiferent daca e la scoala sau in vacanta si o sa le poarte tot timpul, nu doar la scoala. uniforma e ceva in plus pe care o cumperi special pentru scoala.
restul problemelor sunt probleme mai importante si trebuie aduse in discutie, nu ignorate. dar daca pentru tine uniforma e in prim plan... ma rog.

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns:

Daca sunt frumoase si nu le platesc parintii, li se fac la comanda elevilor dupa masura fiecaruia, cel putin 3-4 pentru fiecare elev ca sa o poata schimba macar la 2 zile.
Nu mi se pare normal sa obligi pe cineva sa plateasca pentru ele. E dreptul fiecaruia sa se imbrace cum vrea, iar daca vrei sa impui cuiva sa se imbrace intr-un fel macar da-i bani pentru asta. Asa mi se pare civilizat. Pana la urma nu e o imbracaminte usoara de purtat, e pretentioasa, e normal sa nu le placa multora sa se limiteze la acelasi set de haine zilnic. E foarte monoton.
Eu n-am nimic impotriva lor la modul general, dar cateva obiectii e normal sa am.
Pe ce ca la scoala ti se baga pe gat vrute si nevrute, notiuni redundante, mai te forteaza si cum sa te imbraci si sa suporti tot tu costurile? Pai va dati seama ca s-au intalnit doar hotii cu prostii, iar directorii primesc comisioane grase pentru parteneriatele cu nu stiu ce firmulici care fac uniformele elevilorwinking