| bebitzzu a întrebat:

Ce parere aveti despre presa din Romania? Normalitate sau devianta? Cum o incadrati?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Sbordonată intereselor patronilor.
În niciun caz obiectivă.
Mai ales presa tabloidă, care este în stare de a pune pe tapet toate mize riile lumii pentru a-şi realiza planul de vînzări şi ca ziariştii să-şi scoată sala riile.
Şi în cea audio - vizuală e la fel.
Ca din totdeauna şi ca pretutindeni, de fapt.

| KodrutZ a răspuns:

Intotdeauna devianta si cu autocenzura in sensul nasol, fiind controlata de fostii comunisti/securisti. De exemplu, cazul Becali - mult prea mediatizat, intotdeauna abordarea incorecta, nu am vazut un singur articol care sa sublinieze faptul ca NOI sintem de vina ca el exista - noi am fost de acord ca el sa ne reprezinte in parlamentul european, noi i-am facut audienta la tv, noi am acceptat ca el sa intre in parlament. Oare cum ar fi fost daca, la o luna dupa intrarea lui in PE, s-ar fi inaintat oficialilor UE o petitie cu 2 milioane de semnaturi care mentiona clar cum a ajuns Becali acolo si faptul ca el NU ne reprezinta? La fel si cu protestele impotriva gazelor de sist - daca ies citeva sute sau chiar mii de oameni in strada intr-un oras mic, stirea e complet ignorata, in timp ce recentele asa zise proteste din piata universitatii, unde nu a prostestat nici macar 0, 5% din populatia Bucurestiului, au fost tinute ca stire de frunte timp de luni intregi.

| MihaiGe a răspuns:

Cateodata prea devianta, mult prea devianta!
Bafta!

| andrei a răspuns:

Complet devianta. Rar mai gasesc o stire cat de cat normala. Peste tot doar can can-uri.

| MytzaMytz a răspuns:

Eu zic 50/50 deoarece unele stiri sunt foarte deviante,se bazeaza doar pe barfe si se creeaza scandal si mai usnt unele sunt mai normale, adica despre oameni saraci, etc, etc, baftawinking

| Polonic1 a răspuns:

Idiotenie totala.