| alexhandsport a întrebat:

Ce parere aveti despre profilul matematica informatica? cum este la inceput? ce se intampla daca nu ai profi buni de mate si ai profi de note 10 la info? HEPL! funda celui mai complex raspunswinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai calm, caci in liceu multe chestii se mai reiau. Cu informatica te ia de la 0, insa trebuie sa lucrezi si tu individual acasa daca vrei sa intelegi bine sau sa aprofundezi. Programarea se invata cel mai bine in fata calculatorului, cand vezi tu ce stii, ce nu stii, cand vezi cum lucreaza un program/algoritm.
La matematica daca esti olimpic cum sustii, atunci nu vei avea probleme. Matematica din liceu e ceva mai grea(prefer eu sa o numesc neplacuta) de abia prin clasa a 12-a la algebra, pentru ca e o materie cam inutila. Insa analiza matematica din clasele 11 si 12 e de baza, chiar mi-a placut. Algebra e destul de usoara pana in clasa a 11-a. Clasa a 9-a e mai mult o recapitulare la clasa a 8-a, plus cateva chestii noi, insa nu-ti trebuie multe lucruri. Clasele a 10-a, a 11-a si a 12-a sunt de baza pentru BAC si admitere la facultate.

Trebuie sa mai ai grija cu fizica. E o materie importanta la mate-info, de asemenea importanta pentru admiterea la facultati de inginerie in calculatoare, electronica, automatica.
Pe clasa a 9-a veti face un capitol nu prea important, dar probabil cel mai neplacut din intreaga fizica:optica geometrica. E un capitol destul de nesuferit. Depinde si de profesor cum ti-l preda. Insa zic eu ca e bine sa inveti si fizica, iar mecanica, termodinamica si electricitatea iti sunt utile daca alegi o facultate de inginerie. Daca nu, poti alege tot o facultate de mate-info, insa vei vedea tu cum te vei descurca.
Chimia in clasa a 9-a e recapitulare la tot ce ai facut in gimnaziu, insa cateva chestii noi, nu prea multe. E mai grea chimia organica din clasa a 10-a. Grea, in sensul ca e mai complexa/dificila, de altfel ca toate materiile in liceu, precum biologia, eu stiu, faci genetica in clasa a 9-a.

Eu zic ca te vei descurca. Daca zici ca esti olimpic, inseamna ca esti un elev eminent, asadar daca vei invata si in liceu ca acum, nu trebuie sa-ti faci griji.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E probabil profilul care-ti deschide cele mai multe usi, nu usi de la metrou, ci in privinta locurilor de munca.
Daca nu ai profi buni de mate si info, probabil nici liceul in sine nu e unul in care se face carte cum trebuie. E in defavoarea ta. N-ai decat sa apelezi la meditatii daca vei dori note mari la BAC sau la admitere in facultate. Macar daca nu ai profi buni, sa-ti dea medii mari!

| alexhandsport explică (pentru anonim_4396):

Pai eu la mate sunt olimpic si este un liceu foarte bun doar ca... la mate profii lucreaza numai cu olimpicii si eu sunt acum pe a a8 a si nu stiu cum sa fac sa incep cu dreptul la mate info la anul`.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexhandsport):

Totusi, n-am inteles bine. Treci anul asta a 8-a sau tocmai ai terminat a 8-a? Sau chiar din septembrie intri la liceu? Nu cred ca am inteles prea bine din formularea ta cam abracadabranta.

| alexhandsport explică (pentru anonim_4396):

Acum am terminat clasa a a8a.happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexhandsport):

Bine. Bafta in liceu!

| alexhandsport explică (pentru anonim_4396):

Mersi ca mi-ai explicat totul cum asteptamwinking si scuze dar na vrut sa ma laud cand am zis ca sunt olimpic. ca nah adica sunt in primi 10 din judet ( pentru mine e o realizare) si ma descurc si la ficia si chimie love struck doar ca vreau sa stiu cum sa incepp cu dreptul. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexhandsport):

Da, stai calm! In liceu clasa a 9-a e mai intai un an de acomodare cu noi colegi, profesori, atmosfera din liceu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexhandsport):

Stai calm, caci in liceu multe chestii se mai reiau. Cu informatica te ia de la 0, insa trebuie sa lucrezi si tu individual acasa daca vrei sa intelegi bine sau sa aprofundezi. Programarea se invata cel mai bine in fata calculatorului, cand vezi tu ce stii, ce nu stii, cand vezi cum lucreaza un program/algoritm.
La matematica daca esti olimpic cum sustii, atunci nu vei avea probleme. Matematica din liceu e ceva mai grea(prefer eu sa o numesc neplacuta) de abia prin clasa a 12-a la algebra, pentru ca e o materie cam inutila. Insa analiza matematica din clasele 11 si 12 e de baza, chiar mi-a placut. Algebra e destul de usoara pana in clasa a 11-a. Clasa a 9-a e mai mult o recapitulare la clasa a 8-a, plus cateva chestii noi, insa nu-ti trebuie multe lucruri. Clasele a 10-a, a 11-a si a 12-a sunt de baza pentru BAC si admitere la facultate.

Trebuie sa mai ai grija cu fizica. E o materie importanta la mate-info, de asemenea importanta pentru admiterea la facultati de inginerie in calculatoare, electronica, automatica.
Pe clasa a 9-a veti face un capitol nu prea important, dar probabil cel mai neplacut din intreaga fizica:optica geometrica. E un capitol destul de nesuferit. Depinde si de profesor cum ti-l preda. Insa zic eu ca e bine sa inveti si fizica, iar mecanica, termodinamica si electricitatea iti sunt utile daca alegi o facultate de inginerie. Daca nu, poti alege tot o facultate de mate-info, insa vei vedea tu cum te vei descurca.
Chimia in clasa a 9-a e recapitulare la tot ce ai facut in gimnaziu, insa cateva chestii noi, nu prea multe. E mai grea chimia organica din clasa a 10-a. Grea, in sensul ca e mai complexa/dificila, de altfel ca toate materiile in liceu, precum biologia, eu stiu, faci genetica in clasa a 9-a.

Eu zic ca te vei descurca. Daca zici ca esti olimpic, inseamna ca esti un elev eminent, asadar daca vei invata si in liceu ca acum, nu trebuie sa-ti faci griji.

| Elsiane a răspuns:

Hm, eu sunt la mate-info, la cel mai bun colegiu din oraș. Este foarte bun profilul, vreau să spun că se pune mai mult accentul pe matematică, nu pe informatică. Nu poți să nu ai profesori buni la matematică. La informatică te joci pe calculator, dar la matematică profesorii sunt serioși.