| 13 a întrebat:

Ce parere aveti voi despre Religii? Mai exact ce rol au si mai ales ce efecte au asupra oamenilor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au rolul de a manipula oameni nu am o aprere buna despre ea oricum eu am fost botezat ortodox. dar dupa mine eu nu vreau sa apartin vrunei religii

7 răspunsuri:
| king4aday a răspuns:

Subscriu la cele spuse de Zole. Toate religiile folosesc teama ca unealta de manipulare. De ex. "Daca nu crezi in ce scrie in Biblie, arzi in iad". Care zeu sa fie atat de sadic? Istoria si chiar si evenimentele din zilele noastre dovedesc, ca de cele mai multe ori, conflictele se nasc din cauza religiilor. Revin la ce am spus si la intrebarea ta in legatura cu marihuana vs alcool: efectul de turma.

| king4aday a răspuns:

@Mtz - Morala nu primesti neaprat de la biserica. Nici parintii mei nu sunt religiosi, si nici eu nu am fost educat in sensul asta. Vroiau sa decid eu, daca vreau sa ma botez si alte minuni. Stiu, inca sunt tanar, am 14 ani, dar citind destul de mult despre tema asta, mi-am dat seama ca nu e un lucru care sa ma indrume in viata. Mai bine ascult de oameni mai experimentati decat mine, decat sa ma las condus de ceva institutionalizat. Nu vreau sa intru in mai multe amanunte, ca ii respect si pe cei credinciosi, si nu vreau sa jignesc pe nimeni. Morala vine de la parinti in primul rand, dupa aia ti-o formezi tu, daca ai sete de invatat. Daca nu, te pierzi si cauti ceva de care sa te poti agata...aici vine religia in imagine. Dar tac. happy

| king4aday a răspuns:

Morala nu primesti neaprat de la biserica. Nici parintii mei nu sunt religiosi, si nici eu nu am fost educat in sensul asta. Vroiau sa decid eu, daca vreau sa ma botez si alte minuni. Stiu, inca sunt tanar, am 14 ani, dar citind destul de mult despre tema asta, mi-am dat seama ca nu e un lucru care sa ma indrume in viata. Mai bine ascult de oameni mai experimentati decat mine, decat sa ma las condus de ceva institutionalizat. Nu vreau sa intru in mai multe amanunte, ca ii respect si pe cei credinciosi, si nu vreau sa jignesc pe nimeni. Morala vine de la parinti in primul rand, dupa aia ti-o formezi tu, daca ai sete de invatat. Daca nu, te pierzi si cauti ceva de care sa te poti agata...aici vine religia in imagine. Dar tac. happy

| king4aday a răspuns:

Scuze, am crezut ca nu mi-a aparut raspunsul scris prima data, ca s-a intrerupt conexiunea. Cand scriu mult, fac copie, ca se mai intampla ciudatenii.

| Alunuca a răspuns:

In mare parte au fost un mod de a educa si aduna oamenii la un loc. De exemplu Biblia, in Levitic contine sfaturi cu privire la ce se mananca si ce nu(de exemplu porcul, reptilele si orice nu are copita despicata si e rumegator nu se mananca si motivul e simplu: reptilele sunt purtatoare de bacterii gen salmonela, porcul iarasi are trichina si multe alte boli periculoase) dar si sfaturi legate de igiena(in Orientul Mijlociu fiind foarte cald, oamenii isi ingroapa materiile fecale ceea ce e logic deoarece bacteriile se dezvolta mult mai rapid in mediul ala, la fel si cu cadavrele).
Sunt multe lucruri care au sens, care au fost explicate stiintific cu timpul. Dar gandeste-te ca pe vremea aia lumea nu era educata si daca nu respectau regulile "sfinte" cu strictete probabil omenirea ar fi mult mai diferita.
Totusi, cu toate atributele ei pozitive, au fost si multe crime si razboaie duse "in numele religiei" - de fapt, in multe zone principalul motiv de conflict a fost si este religia.
Consider ca nici o religie nu are invataminte rele, dar nici nu poti lua totul mot-a-mot.

| BigBang a răspuns:

Au efecte din cele mai diverse.Pe unii ii transforma in"monstrii". http://www.cancan.ro/......09770.html
Pe altii ii transforma in"oameni". http://www.semneletimpului.ro/......a-312.html

| Mtz_1845 a răspuns:

In zilele noastre religia a ajuns o unealta de manipulare, exact ce zice @Zole. Este prezenta in politica, sprijina razboaie etc. Vb de biserica catolica si cea ortodoxa. Dar au si unele beneficii. De exemplu postul imbunatateste controlul de sine, te face sa fii stapan pe situatie, dar asta presupune si credinta. Pe langa asta exista si moralele, mi-e greu sa cred ca tu nu ai vrea sa ai niste copii educati. Si tu ar trebui sa fi mai curios. Desi eu nu sunt. Stii vorba aia, " Fa ce iti spun, dar nu face ce fac eu. Uite aici adevarata intelepciune.