| whattt a întrebat:

Ce presiune poate suporta un peste aflat la 10 m adancime in apa dulce?

5 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

10 metri de profunditate inseamna o atmosfera. Daca pestele se afla la 10 metri de profunditate inseamna ca suporta o atmosfera. Daca se afla la 20 de metri, suporta 2 atmosfere.

| ViatacuLouie a răspuns (pentru MskDesign):

Si cu una a aerului, 2

| ViatacuLouie a răspuns:

Presiunea creste cu 1Atm/10m deci 2 Atm

| whattt explică (pentru ViatacuLouie):

Mai exact?

| ViatacuLouie a răspuns (pentru whattt):

Pestele nu stiu cat poate duce, ai formulat foarte prost enuntul, dar la 10m presiunea este de 2 atmosfere. Cum stai tu acum in casa, presiunea e de 1 atmosfera.