| LuckyFf a întrebat:

Mă ajutați și pe mine cu o problemă la fizică, că eu sincer nu o pricep.

"La ce adâncime la interiorul apei un pește suportă o presiune totală de 301, 325 de pascali." -asta e problema.

Vreau decat să imi spuneți ce sa fac pentru că problema nu o pricep și așa nu sunt prea bună la fizică.

Vă rog.

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Presiunea care ti se da este suma dintre presiunea atmosferica si cea hidrostatica. Faci diferenta, iar din expresia presiunii hidrostatice afli adancimea h. Bafta!

1 răspuns:
| TychoB a răspuns:

P=ro(apa)*g*h,nu? ro=1000kg/m^3, g si P le cunosti si iti ies 31m.