| 熊Panda熊 a întrebat:

Ce profil e mai avantajos la liceu: filo să științe sociale? Vreau sa stiu care să le trec mai în față.

3 răspunsuri:
| May2001 a răspuns:

Daca iti plac mai mult limbile ( engleza, germana, franceza, latina, etc.) atunci filo. Daca iti place istoria, geografia, romana atunci socio. Ce iti place si ce vrei tu mai mult. Ideea e ca oricum nu iesi nimic duoa liceu. Fara facultate.....nu prea ai ce face ( asta deca nu mergi la ceva gen tehnician in comert/etc care iti da o diploma de te poti angaja ). Profilele de care ne-ai intrebat sunt cam asemanatoare deci de la oricare poti intra la aceeasi facultate pe care probabil o vrei avand in vedere ca alegi umanul. Sper ca ai inteles la ce m-am referit! Succes la liceu!

| Ra_Ki_1982 a răspuns:

Buna! Eu sunt la stiinte sociale, iar acest profil este mai avantajos decat filologia deoarece in primul rand ai mai multe posibilitate de facultate! Poti da la litere,psihologie,limbi straine, academia de politie, finante banci, relatii internationale, stiinte politice etc... O zi frumoasa!

| Petre_Simona_1994 a răspuns:

Buna.eu am urmat un profil uman, filo.am facut engleza si franceva(in general limbile pe care le.ai invatat in generala), istorie, geografie si multa romana.la filologie faci mai multa romana, nu la stiinte sociale.in clasa a 12a am avut 5ore de romana +4ore de optionale, dar tot pe romana.iar istorie 3 ore, engleza la fel.cred ca tot filo as alege si acum.si sa nu uit de socio umane:logica, sociologie, economie, filosofie. spor si o alegere cat mai potrivita!